Jak przygotować się do pracy w Niemczech w 6 krokach

Twoja decyzja o pracy za granicą została już podjęta? Świetnie, nadszedł zatem czas na przygotowanie się do pracy w Niemczech! Wyjazd do pracy w innym kraju zawsze wzbudza wiele niepewności – niezależnie czy jest to Twoja pierwsza praca, czy kolejny wyjazd z nowym pracodawcą. Właśnie dlatego w naszym artykule znajdziesz 6 prostych kroków, które pozwolą Ci w pełni przygotować się do pracy w Niemczech – bez niepotrzebnego stresu i zmartwień!

Krok 1: Wybór oferty pracy

W trakcie przygotowań do pracy w Niemczech pierwszą i najważniejszą decyzją jest zawsze wybór sprawdzonej oferty pracy. Czy Twój wyjazd będzie komfortowy? Czy będziesz czuł się bezpiecznie za granicą? Czy chętnie wyjedziesz ponownie, czy będzie to pierwszy i ostatni wyjazd do pracy w Niemczech? Odpowiedź na te pytania zależą w dużej mierze od Twojej decyzji. Wybierając ofertę pracy w Niemczech, warto zatem zawsze dokładnie sprawdzać warunki oferty. Zwróć uwagę na m.in. rodzaj umowy, zasady zakwaterowania dla pracowników oraz warunki oferowanej diety. Więcej o tym jak analizować oferty pracy w Niemczech, znajdziesz w naszym artykule: Praca w Niemczech – jak analizować oferty pracy?

Krok 2: Sprawdzenie agencji

Kolejnym Twoim krokiem w trakcie przygotowań do pracy w Niemczech po wybraniu oferty, powinno być dokładne sprawdzenie przyszłego pracodawcy. Lepsze poznanie pośrednika, pozwoli Ci na podjęcie świadomej decyzji, a dzięki temu bezpieczny i komfortowy wyjazd za granicę. Polecamy zwłaszcza poznanie opinii innych pracowników. Wykorzystać do tego możesz zarówno materiały dostępne na stronach lub mediach społecznościowych firmy, komentarze innych osób lub opinie wystawiane na dedykowanych portalach takich jak GoWork. Co więcej, na stronie MR JOB co roku udostępniamy również raport z badań satysfakcji naszych pracowników pracujących w Niemczech. Tegoroczny raport znajdziesz TUTAJ!

Jak przygotować się do pracy w Niemczech? Sprawdź opinie innych pracowników

Krok 3: Formalności

Praca i przyszły pracodawca został już przez Ciebie wybrany, pora zatem na dokonanie wszystkich formalności! Na początek sprawdź ważność swoich dokumentów takich jak dowód osobisty oraz dokładnie dopytaj jakie dokumenty potrzebne będą do zatrudnienia. Dowiedz się również o warunkach umowy – m.in. na jakich zasadach zapewnione jest zakwaterowanie? Czy dostępne jest przez cały czas, czy pracodawca opłaca je tylko w dni wykonywania przez Ciebie pracy? Dla przykładu: pracownicy MR JOB mają zawsze zorganizowane i opłacone mieszkanie przez cały okres zatrudnienia. Inne agencje mogę mieć jednak inne zasady, które warto poznać wcześniej. W trakcie formalnych przygotowań do pracy w Niemczech nie zapomnij o podpisaniu umowy o pracę przed wyjazdem! To właśnie ona ustali dokładne warunki Twojego zatrudnienia i pobytu za granicą. Pamiętaj także o dokładnym sprawdzeniu podpisywanych dokumentów i zadawaj dodatkowe pytanie, jeśli coś jest niejasne! Do Twojego komfortu, w trakcie współpracy z MR JOB, w procesie zawarcia umowy zawsze wesprze Cię doświadczony Manager Kontraktu. A podpisanie niezbędnych dokumentów może odbyć się zdalnie! Komplet przygotowanych dokumentów przesyłany jest wtedy w formie elektronicznej do Kandydata z prośbą o zapoznanie się oraz z informacją, iż oryginały dokumentów dostarczone zostaną przez Kuriera.

Krok 4: Ubezpieczenie i EKUZ

Następnym etapem na Twojej liście przygotowań do pracy w Niemczech powinno być ubezpieczenie. Zawsze dokładnie dowiedz się, jakie ubezpieczenie będziesz posiadał. Każdy pracownik MR JOB ma zapewniony pakiet ubezpieczeń społecznych czyli ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Posiada również ubezpieczenie zdrowotne, którym może objąć także członków swojej rodziny. Dodatkowo, zalecamy wyrobienie karty EKUZ czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument unijny potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego leczenia na terenie Niemiec. Wyrobienie EKUZ jest zawsze bezpłatne, a wniosek o dokument możesz złożyć na 5 różnych sposobów! Więcej o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, znajdziesz w naszym artykule: Karta EKUZ a praca w Niemczech.

Krok 5: Ostatnie przygotowania

Praca za granicą jest coraz bliżej! Wykorzystaj zatem czas, który został do Twojego wyjazdu do pracy w Niemczech na ostatnie przygotowania. Zawsze poinformuj swoich bliskich o pobycie za granicą. Przekaż im adres, pod którym będziesz przebywać oraz nazwę pracodawcy. Na bieżąco informuj ich także o zmianie adresu czy miejsca pracy. Zwiększy to zarówno Twoje bezpieczeństwo, jak i pozwoli im spać spokojniej. Możesz wykorzystać też ten moment, aby dowiedzieć się więcej landzie, gdzie będziesz pracował lub niemieckich zwyczajach, które warto znać. A przed ostatecznym wyjazdem, dokładnie sprawdź bagaże oraz wszystkie rzeczy, które chcesz ze sobą zabrać. Przygotowując się do pracy Niemczech, na wszelki wypadek zabierz również ze sobą dodatkową gotówkę! Będzie ona pomocna w pierwszych dniach Twojego pobytu za granicą. Dodatkowe pieniądze mogą przydać się także „na czarną godzinę”. Nie zapomnij, że wyjeżdżając do pracy w Niemczech z MR JOB, otrzymasz „ABC pracownika” czyli Informator dla osób wyjeżdżających do Niemiec, który wyjaśni m.in. obowiązek meldunku czy klasy podatkowe. Zawsze możesz także liczyć na wsparcie dedykowanego Opiekuna MR JOB, który chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości!

Jak przygotować się do pracy w Niemczech? Wykorzystaj ABC Pracownika

Krok 6, czyli praca w Niemczech!

I najważniejsze! Nie zapomnij, że praca za granicą to okazja zarówno do zarobku, jak i zmiany swojego codziennego życia. Wyjazd to szansa na zrealizowanie planów, zwiększenie oszczędności oraz poznanie życia w innym kraju. Pamiętaj, żeby w trakcie przygotowań do pracy w Niemczech, kierować się zawsze własnym komfortem oraz bezpieczeństwem! Dzięki temu nigdy nie pożałujesz swojej decyzji o wyjeździe za granicę.

Poznaj historie naszych pracowników, którzy zdecydowali się na wyjazd do pracy w Niemczech. Sprawdź, jak oceniają swój pobyt i pracę za granicę w trakcie wywiadów z cyklu #ludzieMRJOB. KLIKNIJ TUTAJ!

Wiesz już jak przygotować się do wyjazdu i szukasz pracy w Niemczech? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech z zakwaterowaniem.