Karta EKUZ a praca w Niemczech

Ubezpieczenie zdrowotne i dostęp do bezpłatnego leczenia na terenie Niemiec to jeden z istotnych elementów legalnej pracy – a ich potwierdzanie stanowi bezpłatny dokument EKUZ. Jest on dobrym zabezpieczeniem w przypadku wypadku, nagłej choroby czy kontuzji za granicą. Gwarantuje dostęp do opieki zdrowotnej kraju, a tym samym bezpieczeństwo i komfort pobytu w Niemczech. W poniższym artykule przedstawiamy kartę EKUZ bliżej oraz pokazujemy dostępne metody jej uzyskania.

Dla każdego pracownika, który decyduje się na pracę w Niemczech, bardzo ważne jest bezpieczeństwo pobytu za granicą. Właśnie dlatego, MR JOB gwarantuje Ci pełen pakiet polskich ubezpieczeń społecznych (w tym ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowo pracownik może objąć ubezpieczaniem członków swojej rodziny w Polsce – małżonka, dzieci lub wnuki. Prawo do świadczeń w MR JOB umożliwia również wyrobienie karty EKUZ, niezwykle przydatnej w trakcie codziennej pracy w Niemczech.

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to oficjalny dokument unijny, który potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego leczenia w Niemczech. Ważna jest w państwach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii (państwach członkowskich EFTA). Karta EKUZ przydatna jest zwłaszcza w przypadku nieplanowanego leczenia w trakcie Twojego pobytu w Niemczech np. w związku z niespodziewanym wypadkiem, nagłą chorobą czy kontuzją. Dokument umożliwia dostęp do publicznego systemu opieki zdrowotnej w celu odbycia niezbędnego leczenia na takich samych zasadach jak obywatele Niemiec – z zachowaniem wszystkich przywilejów i obowiązków. Wyrobienie karty jest niezwykle proste! EKUZ wystawiana jest indywidualnie dla każdego pracownika, wyjeżdżającego do pracy w Niemczech, na podstawie dokumentu A1. Warto wiedzieć, że o druk A1 wnioskuje pracodawca i wystawiany jest zawsze na konkretną osobę ze wskazanym miejscem jej pracy. Dokument potwierdza Twoje legalne zatrudnienie z MR JOB za granicą oraz fakt opłacania przez agencję składek na ubezpieczenie społeczne.

EKUZ do pracy w Niemczech wyrobisz z dokumentem A1

Wyrobienie EKUZ jest całkowicie bezpłatne i warto to zrobić przed rozpoczęciem pracy w Niemczech! Wniosek o EKUZ możesz złożyć aż na 5 różnych sposobów – w tym online. Papierowy wniosek, w związku z wykonywaniem pracy na terenie Niemiec, możesz złożyć osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ. EKUZ dostaniesz wtedy od ręki. Listę i dane kontaktowe oddziałów NFZ znajdziesz TUTAJ. Podpisany wniosek możesz także wysłać pocztą tradycyjną. EKUZ zostanie wtedy odesłana na podany adres lub może zostać odebrana osobiście przez wskazaną przez Ciebie osobę. Jeśli preferujesz metody online lub pracujesz już na terenie Niemiec, wniosek o EKUZ złożyć możesz zdalnie za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, skrzynki podawczej ePUAP lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Używając bezpłatnego Internetowego Konta Pacjenta lub platformy ePUAP, wypełniasz wniosek online. Następnie podajesz adres, na którym EKUZ zostanie wysłana. Wybierając złożenie wniosku za pomocą poczty elektronicznej, samodzielnie wypełniasz wniosek w związku z wykonywanie pracy w Niemczech. Jego skan, wraz z adresem, na który EKUZ ma zostać odesłana, przesyłasz na adres: ekuz.praca@nfz.gov.pl. Niezależnie od sposobu uzyskania EKUZ, Twój wniosek zostanie rozpatrzony w od 5 do 10 dni roboczych, a Ty będzie mógł cieszyć się bezpieczną pracą w Niemczech! Wszystkie sposoby uzyskania karty EKUZ, wraz ze szczegółowym opisem krok po kroku, znajdziesz na oficjalnej stronie NFZ – KLINKNIJ TUTAJ!

Jak wyrobić EKUZ do pracy w Niemczech? Kartę wyrobisz na 5 sposobów - w tym zdalnie

Warto wiedzieć, że karta EKUZ jest niezbędna do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19 na terenie Niemiec! Zgodnie z przetłumaczonym dla Państwa postanowieniem federalnych i stanowych ministrów zdrowia: „Obecnie jest wystarczająco dużo szczepionek, aby w zasadzie każdy, kto chce, mógł zostać zaszczepiony przeciwko Covid-19. (…) W  przypadku nakazu kwarantanny z powodu Covid-19 dla osób niezaszczepionych nie będą wypłacane żadne odszkodowania we wszystkich krajach związkowych – najpóźniej od 1 listopada”. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na oficjalnej stronie rządowej Rządu Federalnego Niemiec.

EKUZ to przydatny dokument w trakcie pracy w Niemczech. Jego wyrobienie jest bardzo proste i w pełni bezpłatne, a wniosek możesz złożyć na kilka łatwych sposobów, również zdalnie. Dzięki dokumentowi bez problemu uzyskasz pomoc medyczną w razie niespodziewanych zdarzeń za granicą  wystarczy, że okażesz kartę w placówce medycznej. Warto zatem uzyskać EKUZ dla bezpieczeństwa i komfortu Twojej codziennej pracy w Niemczech jako zabezpieczenie w razie wypadku, choroby lub planów szczepienia przeciwko COVID-19!

W razie dodatkowych pytań na temat EKUZ a pracy w Niemczech zapraszamy do kontaktu z Opiekunami MR JOB. Dane Twojego Opiekuna znajdziesz w umowie o pracę, mailu powitalnym lub w ABC Pracownika, czyli informatorze otrzymanym przed wyjazdem do pracy. Możesz również uzyskać pomoc na naszej infolinii: 222 282 182

Szukasz bezpiecznej pracy na terenie Niemiec? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech!