Polska a niemiecka umowa o pracę – porównanie warunków pracy w Niemczech

Każda legalna praca – niezależnie od miejsca jej wykonywania, związana jest z zawarciem odpowiedniej umowy między pracodawcą a pracownikiem. Dokument ten ustala warunki oraz stosunek pracy. Dla ofert pracy w Niemczech, popularne są dwie formy umowy o pracę – umowa niemiecka oraz umowa polska. W poniższym artykule, znajdziesz ich porównanie i kluczowe różnice, abyś mógł podjąć świadomą decyzję na temat przyszłego zatrudnienia.

Praca w Niemczech porównanie warunków - polska a niemiecka umowa o pracę

Polska umowa o pracę w Niemczech zawierana jest z polskim podmiotem – takim jak agencją pracy tymczasowej MR JOB, podczas gdy niemiecka umowa o pracę zawierana jest często bezpośrednio z niemiecką firmą. Jedną z najważniejszych różnic między umowami jest język w którym są napisane. Polska umowa zawsze zawierana jest w języku polskim, niemiecka – w niemieckim. Wiele pracowników nie wie, że polska umowa o pracę pozwala na osiągnięcie wyższego wynagrodzenia netto w porównaniu do umowie niemieckiej o identycznej podstawie brutto. Związane jest to z różnicą w kosztach zatrudnienia takich jak ubezpieczenie społeczne oraz wysokość podatku. Wysokość wynagrodzeń sprawdzić możesz TUTAJ! Kolejną różnicą jest wspieranie gospodarki wybranego państwa. W przypadku umowy polskiej, składki ZUS odprowadzane są do budżetu w Polsce – wspierając tym samym nasza krajową gospodarkę. Analogicznie, przy umowie niemieckiej, składki odprowadzone są przez niemieckie urzędu, ostatecznie trafiają do budżetu Niemiec. Odprowadzane składki zwiększają również podstawę emerytury przy polskiej umowy o pracę, a przy niemieckiej pozwalają na uzyskanie minimalnej emerytury w Niemczech po przepracowaniu 5 lat na terenie kraju. Dodatkowo, polska umowa o pracę pozwala na ubezpieczenie rodziny pracownika – co przy umowie niemieckiej nie jest możliwe. Kolejną dużą różnicą między polską umową MR JOB o pracę w Niemczech a umową niemiecką jest możliwość poznania firmy oraz osobiste spotkanie w biurze. W przypadku niemieckiej umowy o pracę, bezpośrednia wizyta przed podpisaniem umowy jest niejednokrotnie niemożliwe lub problematyczna, ze względu na dużą odległość. Przez to, pracownik dla własnego bezpieczeństwa i stabilności pracy, zmuszony jest podpisać niemiecką umowę przed poznaniem pracodawcy. Często też wyjeżdża za granicę przed zawarciem umowy, ryzykując swój czas i pieniądze.

Kindergeld a praca w Niemczech

Warto wiedzieć, że zarówno polska, jak i niemiecka umowa o pracę umożliwiają ubieganie się o świadczenie rodzinne Kindergeld w Niemczech! Możliwe jest to dzięki zameldowaniu pracowników na terenie Niemiec oraz odprowadzanie podatków do niemieckiego Urzędu Skarbowego. Warunki te są spełnione w trakcie trwania polskiej umowy o pracę z MR JOB – uprawniając pracowników do świadczenia. Więcej o Kindergeld znajdziesz w naszym artykule: Kindergeld a 500 plus czyli wszystko, co musisz wiedzieć o niemieckim dodatku rodzinnym.

Polska umowa o pracę to połączenie niemieckiego wynagrodzenia za pracę z zachowaniem znanych warunków polskiego systemu pracy. Posiada wiele zalet, o których warto pamiętać! Jednym z największych plusów tej formy zatrudnienia jest użycie języka polskiego w umowie – przydatne zwłaszcza dla pracowników, którzy szukają pracy w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego. Dzięki temu, każdy pracownik w pełni rozumie warunki zatrudnienia i podejmuje świadomą decyzję. Kolejną zaletą polskiej umowy jest darmowe i w pełni zorganizowane zakwaterowanie dla każdego pracownika w trakcie pracy w Niemczech. W MR JOB, nigdy nie musisz szukać mieszkania na własną rękę i ponosić jego kosztów. Więcej o mieszkaniach naszych pracowników, dowiesz się w naszym artykule: Mieszkania naszych pracowników w Niemczech! W trakcie pracy w Niemczech możesz zawsze liczyć na wsparcie dedykowanego dwujęzycznego Opiekuna MR JOB oraz polskiego biura – jest to szczególnie ważne jeśli nie znasz języka niemieckiego. Kolejną zaletą polskiej umowy, zawieranej z agencją MR JOB, jest wspólny wyjazd do pracy z innymi pracownikami. Z reguły wyjazdy organizowane są w małych grupach. Dzięki temu, praca w Niemczech jest bardziej komfortowa i zawsze możesz liczyć na wsparcie polskich współpracowników.

Praca w Niemczech umowa o pracę warunki a decyzja

Pamiętaj, że niezależnie od formy i języka umowy, powinna ona zawsze zawierać elementy takie jak:

  • Postanowienia umowy, a w tym strony umowy oraz czas jej trwania.
  • Czas pracy i określone wynagrodzenie za nią.
  • Warunki zatrudnienia, a w tym określenie długości urlopu oraz okresu trwania wypowiedzenia.

Każda umowa powinna być zawarta na piśmie i zrozumiała dla Ciebie, jak i dla pracodawcy. Każdorazowo zachęcamy do szczegółowego analizowania warunków zatrudnienia i podejmowania świadomej decyzji – zwłaszcza jeśli chodzi o pracę za granicą.

Polska i niemiecka umowa o pracę to dwie najpopularniejsze metody zatrudniania pracowników do pracy w Niemczech. Każda z nich posiada swoich zwolenników, dlatego warto poznać i porównać ich kluczowe różnice. W MR JOB Agencji Pracy Tymczasowej oferujemy polską umowę o pracę, ponieważ zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie pracowników, które ta forma zatrudnienia oferuje. Dzięki polskiej umowie o pracę nasi pracownicy zarabiają wyższe wynagrodzenie netto, mogę bezproblemowo podejmować pracę w Niemczech bez znajomości języka oraz zawsze dokładnie znają i rozumieją warunki podpisywanych dokumentów.

Rozważasz pracę w Niemczech? Wybierz polską umowę o pracę i sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech!