Niemieckie zwyczaje, które warto znać

Wybierając pracę w Niemczech, warto poznać lepiej niemieckie zwyczaje, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonych pracowników. Zanim więc nadejdzie dzień wyjazdu, poznaj 3 najważniejsze zwyczaje, aby uniknąć niezamierzonej gafy.

Pracując w Niemczech, pamiętaj o tradycji używania form grzecznościowych. Niemcy dużą wagę przywiązują do kultury i nieprędko przechodzą na „Ty”’. Taka bezpośredniość zarezerwowana jest dla rodziny oraz bliskich znajomych. I wymaga wyrażenia na nią zgody. Na co dzień czyli w pracy lub w sklepie używa się grzecznościowej formy „Pan/Pani”. Wskazówka: aby zwrócić się do kogoś formalnie po niemiecku wystarczy dodać przed nazwiskiem osoby: „Frau” dla kobiet lub „Herr” dla mężczyzn.  W codziennych kontaktach, Niemcy doceniają również konkrety, bez owijania w bawełnę – zwłaszcza na gruncie zawodowym.

Formy grzecznościowe to ważny niemiecki zwyczaj w trakcie pracy

Nie zapomnij, że przestrzeganie reguł to nie tylko niemiecki zwyczaj, a wręcz podstawa. Niemcy bardzo poważnie traktują ustalone zasady – niezależnie czy są to przepisy prawa, reguły pracy czy regulaminy budynków. Bez wątpienia, zauważysz to zarówno w ruchu drogowym, jak i w codziennym życiu w Niemczech. Dla przykładu: cisza nocna traktowana jest bardzo poważnie. Oznacza to, że od 22:00 do 6:00, jak i w niedzielę oraz dni świąteczne należy powstrzymać się od głośnych prac i aktywności. Co więcej, obowiązuje dodatkowa cisza w godzinach od 13:00 do 15:00 określana jako „Mittagsruhe” czyli popołudniowy okres odpoczynku. Pracując w Niemczech, dokładnie zapoznaj się z regułami pracy czy zakwaterowania i staraj się ich przestrzegać. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nieporozumień!

Ostatnim niemieckim zwyczajem, który warto znać jest punktualność. Niemcy przykładają do niej bardzo dużą wagę. W rezultacie preferują przyjść kilkanaście minut wcześniej i uniknąć spóźnienia. Podczas gdy czas spotkania dla Polaków jest często umowny i orientacyjny, w Niemczech jest bardzo wiążący. Źle postrzegane jest zatem odwoływanie spotkań w ostatniej chwili. Jeśli więc zbieg okoliczności sprawi, że spóźnisz się na spotkanie lub do pracy, poinformuj o tym telefonicznie – przepraszając i krótko tłumacząc sytuację. A na co dzień pamiętaj o przychodzeniu do pracy punktualnie i unikaj niepotrzebnych spóźnień.

Punktualność to ważny niemiecki zwyczaj w trakcie codziennej pracy

Jak każdy kraj, Niemcy również posiadają zwyczaje i tradycje, które mogą zaskoczyć! Wśród nich najistotniejsze dla pracownika będą obyczaje związane z codzienną pracę i kontaktem ze współpracownikami czy przełożonym. A zapamiętanie ich pozwoli na łatwiejsze zadomowienie się w nowym miejscu oraz bezproblemową pracę w Niemczech.

Pracujesz w Niemczech lub planujesz wyjazd? Na pewno przyda Ci się więcej informacji o klasach podatkowych w Niemczech!

Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech i pracuj komfortowo za granicą – kliknij tutaj!