Raport: Badania satysfakcji pracowników MR JOB delegowanych do pracy w Niemczech 2021

W MR JOB, ocena satysfakcji pracowników to cykliczne badania, przeprowadzone m.in. wśród naszych pracowników, pracujących na terenie Niemiec. Ich głównym celem jest poznania opinii na temat współpracy z MR JOB oraz zadowolenia z oferowanych usług. Każdorazowo, do badania zaproszeni są wszyscy pracownicy z Polski zatrudnieni w wybranym okresie czasu. Regularne badania satysfakcji, pozwalają nam lepiej poznawać naszych pracowników i wciąż dopasowywać się do ich potrzeb i oczekiwań – polepszając jakość oraz komfort codziennej pracy.

W roku 2021, badania satysfakcji wśród pracowników delegowanych do pracy w Niemczech, przeprowadzane były w terminie od 26 kwietnia do 5 maja. Badanie prowadzone było online – w formie ankiety, przesyłanej do wszystkich pracowników. Analizowane obszary podzielić można na trzy główne aspekty. Są to: praca w Niemczech, rekrutacja i proces zatrudnienia w MR JOB oraz ocena współpracy z MR JOB. Ostatecznie, w badaniu udział wzięło 111 pracowników z Polski, pracujących w Niemczech. Badani pracownicy różnili się wiekiem oraz stażem pracy w MR JOB. A największy procent odpowiedzi udzielony został przez pracowników na stanowiskach: elektryk oraz pracownik produkcji.

Badanie satysfakcji i oceny pracy w Niemczech przez pracowników MRJOB z Polski 2021

Jednym z głównych badanych obszarów, była ocena pracy w Niemczech z MR JOB. Pytania obejmowały m.in. ocenę miejsca pracy na terenie Niemiec, ocenę relacji z kierownikiem i współpracownikami w miejscu pracy oraz wskazanie ważnych aspektów współpracy dla pracownika. Z badań wynika, że pracownicy pozytywnie ocenili swoje miejsca pracy w Niemczech. Jego średnia ocena wyniosła 4,2 na 5. Jednocześnie, kontakt z kierownikiem oceniony został na 4,2/5, a relacja ze współpracownikami na 4,4/5. Ogólna ocena pracy w Niemczech z MR JOB była pozytywna, a wśród najważniejszych elementy współpracy wskazano: terminowe wynagrodzenie, opłacone zakwaterowanie oraz stabilność zatrudnienia – czyli aspekty zawsze zagwarantowane pracownikom przez naszą agencję!

Ocena miejsca pracy w Niemczech przez pracowników MRJOB z Polski

W takcie badań satysfakcji, oceniany był również proces zatrudnienia pracowników z Polski do pracy w Niemczech. Nasz proces rekrutacji uzyskał średnią ocenę 4,5/5. A 96% badanych pracowników przyznało, że umowę oraz inne dokumenty potrzebne do zatrudnienia otrzymali w terminie. Ponadto, w czasie rozpoczęcia zatrudnienia, niemal wszyscy pracownicy otrzymali również „Ulotkę informacyjną pracownika oddelegowanego do DE” oraz Informator „ABC PRACOWNIKA” czyli broszurę stworzoną specjalnie dla pracowników, wyjeżdżających do Niemiec. Warto zaznaczyć, że celem informatora jest dokładne przedstawienie procesu zatrudnienia każdemu pracownikowi MR JOB z Polski. Znaleźć można w nim informacje takie jak: opis numeru Steuer-ID oraz klas podatkowych w Niemczech, informacje dotyczące ubezpieczenia, urlopów oraz zwrotów, wraz z bezpośrednimi kontaktami do dedykowanego Opiekuna oraz Managera MR JOB.

Ocena rekrutacji w pracy w Niemczech przez pracowników MRJOB z Polski

Kolejnym badanym obszarem była ocena warunków współpracy z MR JOB przez pracowników pracujących w Niemczech. Pytania obejmowały m.in. otrzymywanie wynagrodzenia na czas oraz ocenę satysfakcji z jego wysokości, ocenę warunków mieszkaniowych oraz ocenę kontaktu z naszymi pracownikami. Wynagrodzenie w pracy jest jednym z najważniejszych jej elementów. Właśnie dlatego niezwykle cieszy nas, że 98% pracowników MR JOB przyznało, że wynagrodzenie otrzymuje zawsze na czas, a 87% badanych uznało jego wysokość za satysfakcjonującą w porównaniu z ofertami pracy w Niemczech innych agencji. Pozytywnie ocenione zostało również zakwaterowanie, które jest zorganizowane i w pełni opłacone przez MR JOB. W badaniu, 86% pracowników uznało zapewnione warunki mieszkaniowe jako dobre!

Ocena zakwaterowania w pracy w Niemczech przez pracowników MRJOB z Polski

Jednym z filarów naszej działalności jest pełne wsparcie pracownika przez nasze polskie biuro, gwarantując bezpieczeństwo pobytu za granicą. A głównymi punktami kontaktu są nasi Opiekunowie i Managerowie MR JOB, którzy również zostali poddani ocenie w tegorocznym badaniu satysfakcji. Opiekun MR JOB oferuje codzienną pomocą pracownikowi z Polski w trakcie wyjazdu – zajmuje się m.in. zwrotami poniesionych kosztów, planowaniem urlopów oraz wypełnianiem wniosków urlopowych, jak i formalnościami związanymi z klasą podatkową czy sprawami kadrowymi. W badaniu, kontakt z Opiekunem MR JOB oceniony został na 4,6/5. Pracownika z Polski regularnie wspiera również Manager MR JOB, z którym można kontaktować się w sprawie mieszkania, w kwestiach związanych z pracodawcą na terenie Niemiec lub przy nieplanowanych nieobecności w pracy i zdarzeń losowych. Średnia ocena kontaktu z Managerem MR JOB, wystawiona przez naszych pracowników, to 4,5/5.

 Ocena kontaktu z polskim biurem w pracy w Niemczech przez pracowników MRJOB z Polski

Niezwykle ważny jest fakt, że według badań, aż 9 na 10 pracowników MR JOB poleciłoby pracę w Niemczech z MR JOB znajomym! Jak napisał jeden z naszych pracowników w pytaniu otwartym: „Polecam pracę w tej agencji”. Inne zamieszczone opinie na temat współpracy z MR JOB i oferty to m.in.:

Współpraca przebiega pozytywnie, warunki są dobre. Pracownicy MR JOB są zaangażowani i bardzo pomocni. Według mnie oferta jest dobra, jak ktoś tylko chce pracować to na pewno bedzie zadowolony.

Współpraca przebiega bardzo dobrze i oby tak zostało.

Całkowity brak zastrzeżeń, wszystko w jak najlepszym porządku.  Współpraca z firmą MR JOB jest rewelacyjna. Wszelkie sprawy są rozwiązywane natychmiast.

 Opinie na temat pracy w Niemczech wystawione przez pracowników MRJOB z Polski

Przeprowadzone badania satysfakcji pracowników MR JOB delegowanych do pracy w Niemczech pozwalają nam na jeszcze lepsze dopasowanie się do potrzeb i oczekiwań naszych pracowników. Poprzednie edycje badań doprowadziły do m.in. zatrudnienia większej ilości Opiekunów MR JOB, zwiększenie ilości dostępnych zleceń w kluczowych branżach, aby móc zapewnić pracownikom większą ciągłość zatrudnienia oraz stworzenia Informatora „ABC PRACOWNIKA”. Tegorocznie, podjęte zostały już pierwsze kroki w celu jeszcze lepszej komunikacji i zapewnienia pracownikom jak najlepszego komfortu pracy w Niemczech.

Wszystkim pracownikom, jeszcze raz dziękujemy za poświęcony czas i udział w badaniu.

POBIERZ PEŁEN RAPORT KLIKAJAC TUTAJ

Więcej informacji i opinii na temat pracy w Niemczech z MR JOB, znajdziesz w naszym cyklu wywiadów z pracownikami #ludzieMRJOB – kliknij tutaj!