Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy – 3 najczęściej zadawane pytania

W ostatnich latach, pracownicy z Ukrainy stali się popularnym rozwiązaniem rekrutacyjnym na polskim rynku pracy. Związane jest to ze zmniejszającą się dostępnością kandydatów do pracy, zwłaszcza na stanowiskach niższego stopnia oraz do prac fizycznych np. w zakładach produkcyjnych. Mimo popularności pracowników zza granicy, wciąż istnieje wiele wątpliwości związanych z ich zatrudnieniem i późniejszą pracą. Właśnie dlatego, w tym artykule znajdziesz odpowiedź na 3 najczęściej zadawane pytania dotyczące pracowników z Ukrainy, pracujących na polskim rynku pracy.

Modele zatrudniania pracowników z Ukrainy na polskim rynku pracy

Pracownicy z Ukrainy chętnie decydują się na pracę w Polsce, ze względu na wyższe wynagrodzenie oraz niższy koszt życia. A ich decyzja o przeprowadzce jest często długotrwała. Na polskim rynku pracy, pracownicy z Ukrainy doceniani są szczególnie za dużą motywację oraz wysoką efektywność pracy. Powszechne modele zatrudniania obywateli z Ukrainy to zatrudnianie wewnętrzne oraz zewnętrzne – zatrudnianie przez profesjonalną agencję pracy. Drugi model często chwalony jest za wysoki komfort i bezpieczeństwo dla pracodawcy. Przykładowo, w trakcie współpracy z MR JOB Agencją Pracy Tymczasowej, nasza firma przejmuje niemal wszystkie obowiązki od klienta. Gwarantując profesjonalną rekrutację, pełną obsługę kadrowo-płacową oraz dbałość o wszystkie formalności i legalność pracy pracownika z Ukrainy. Więcej informacji o procesie zatrudnianie pracowników-obcokrajowców w Polsce, znajdą Państwo w naszym artykule: Jak zatrudnić pracowników z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy jak dogadują się z innymi pracownikami

Jednym z najczęściej zadawanych pytań na polskim rynku pracy jest: czy pracownik z Ukrainy dogada się z innymi współpracownikami? Dzięki bliskości naszych krajów, bariery językowe i kulturowe są niewielkie. Pozwala to na szybkie przystosowanie się pracowników z Ukrainy do pracy i życia w Polsce. Łatwo znajdują oni również wspólny język z obecnymi pracownikami w firmie, dzięki czemu ich praca jest komfortowa. Podobieństwo języków, pozwala na szybkie przyswajanie i naukę języka polskiego wśród pracowników z Ukrainy na polskim rynku. Ponadto, pracownicy chętnie zabierają się do nauki, ponieważ zależy im na życiu i przyszłości w Polsce. Kwestia dogadania się pracowników z Ukrainy z innymi współpracownikami w firmie może być również rozwiązana poprzez współpracę z agencją pracy. Przykładowo, w MR JOB, na etapie rekrutacji kandydatów zza granicy prowadzimy testy językowe, aby dostarczyć klientowi dokładny opis kwalifikacji potencjalnego pracownika. Pozwala to na wybranie osób o wyższych poziomach znajomości języka, jeszcze bardziej ułatwiając proces ich asymilacji w firmie. A wszystkie aspekty kadrowe zatrudnianego pracownika z Ukrainy obsługiwane są przez naszą agencję – zdejmując ten obowiązek z klienta i ułatwiając pracę z osobami zza granicy. Dodatkowo, każda współpraca gwarantuje dwujęzycznego konsultanta! Stanowi on łącznik między miejscem pracy i firmą a pracownikiem z Ukrainy.

Kolejnym często poruszą kwestią wzbudzającą wiele wątpliwości jest proces zatrudniania pracownika z Ukrainy. Polskie firmy często pytają: jak wygląda ten proces, jakie obejmuje formalności oraz ile trwa? Zatrudnianie pracowników z Ukrainy na polskim rynku pracy różni się od zawierania umów z Polakami. Pracodawcę osoby zatrudnianej obejmują inne przepisy prawne i ustawy. A wszystkie one muszę zostać zachowane, aby móc legalnie zatrudniać obcokrajowców. Konieczna jest również dodatkowa dokumentacja, a w tym oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Czas trwania procesu zatrudniania pracownika z Ukrainy jest trudny do jednoznacznego zdefiniowania, ponieważ zależy od wielu czynników. Wpływa na niego m.in. status wizy lub aktualne miejsce pobytu osoby zatrudnianej – czy jest ona już w Polsce czy dalej przebywa w swoim kraju. Więcej informacji o procesie zatrudniania pracowników z Ukrainy na rynku polskim znaleźć można w naszym artykule: Zatrudnienie obywatela Ukrainy w Polsce – jak to zrobić?. Dla pracodawcy, uproszczeniem całego procesu może być leasing pracowników oferowany m.in. przez MR JOB.

Trzecim często zadawanym przez pracodawców pytaniem jest: co zyskam zatrudniając pracowników z Ukrainy w swojej firmie? Odpowiedź jest prosta! Pracownicy z Ukrainy posiadają wiele zalet, cenionych na rynku polskim. Bardzo dużym plusem jest wysoka dostępność, zarówno specjalistów z różnych branż, jak i pracowników niższego szczebla. Pozwala to na uzupełnienie luk kadrowych w każdej firmie, związanych z brakiem kandydatów na polskim rynku pracy. Zaletą pracowników z Ukrainy jest również efektywność ich codziennej pracy – dzięki wysokiej motywacji, są zaangażowani i bardzo sumienni. Przekłada się to na widoczne efekty pracy w firmie. Pracownicy z Ukrainy są również bardzo dyspozycyjni, pod względem lokalizacji i czasu. Wykazują dużą gotowość do pracy na terenie całej Polski oraz chętnie decydują się na pracę w nadgodzinach. Jest to duża zaleta, zwłaszcza w okresach intensywnego natężenia zleceń – umożlwiająca zachowanie ciągłości pracy w firmie. Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy pozwalają na dotrzymanie terminów np. produkcyjnych oraz potencjalne rozpoczęcie nowych inwestycji, dzięki dostępności chętnych i zmotywowanych do pracy kandydatów.

Braki kadrowe na polskim rynku pracy a pracownicy z Ukrainy

Świadomość rozwiązania jakim są pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy jest niezwykle ważna. Pozwala podjąć przemyślaną decyzję – indywidualnie dopasowaną do potrzeb firmy i przedsiębiorcy. Nie można jednak zaprzeczyć, że pracownicy z Ukrainy odpowiadają na wiele potrzeb rekrutacyjnych w Polsce i wypełniają luki pracownicze m.in. na stanowiskach produkcyjnych. Warto również pamiętam, że rozwiązanie to jest korzystne dla dwóch stron. Obywatel Ukrainy zarabia lepiej i poprawia się jego sytuacja finansowa. Ceni on sobie również polskie warunki pracy. A polski przedsiębiorca zyskuje efektywnego kandydata do pracy, którego cechuje pracowitość, dyspozycyjność oraz mobilność. Dodatkowo, dużą pomocą dla firm może być wybór doświadczonej agencji pracy tymczasowej. Od ponad 12 lat, współpraca z MR JOB pozwala uzyskać zalety pracowników z Ukrainy w firmie, bez konieczności ich rekrutacji i bezpośredniego zatrudniania!

Więcej o zaletach zatrudniania współpracy z MR JOB w zakresie zatrudniania obywateli Ukrainy, przeczytają Państwo w naszym artykule: 5 największych zalet zatrudniania pracowników z Ukrainy.

Chcesz wiedzieć więcej lub masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami przez nasz formularz lub mailowo – adres: zapytania@mrjob.pl.