Praca w Niemczech a język niemiecki

Niemcy to niezmiennie jeden z najpopularniejszych kierunków pracy zarobkowej wśród Polaków. Decydując się na wyjazd do pracy w Niemczech, często zaczynamy zastanawiać się nad swoją znajomością języka niemieckiego oraz związanymi z nią szansami zawodowymi. W tym artykule omawiamy, jaką rolę odgrywa język niemiecki w pracy w Niemczech.

Język niemiecki a praca w Niemczech

Dla wielu Polaków, Niemcy są atrakcyjnym miejscem pracy ze względu na wyższe zarobki, stabilność gospodarki oraz niedalekie położenie. Niemiecki rynek wciąż pozostaje jednym z największych w Europie i chętnie przyjmuje nowych kandydatów. Jak w każdej pracy za granicą, istotną rolę odgrywa znajomość języka. Niezależnie od branży i w sposób oczywisty, najchętniej poszukiwany jest język niemiecki. Do jego oceny stosowany jest powszechny opis poziomów językowych wg standardów europejskich. Przedstawia się on następująco:

  • Poziom A1, przy którym osoba jest w stanie zrozumieć i używać codziennych wyrażeń oraz prostych zdań związanych z najważniejszymi aspektami życia codziennego. Osoba o poziomie A1 może komunikować się w sytuacjach typowych dla turystyki, pod warunkiem że rozmówca mówi powoli i wyraźnie.
  • Poziom A2 pozwala komunikować się w prostych sytuacjach codziennego życia, takich jak np. zakupy. Osoba zna podstawowe słownictwo dotyczące pracy w swojej branży. Rozumie sens zawarty w prostych komunikatach i poleceniach. Poradzi sobie również w prostych sytuacjach przy użyciu języka niemieckiego.
  • Poziom B1, który umożliwia komunikację w prostych sytuacjach społecznych i zawodowych. Osoba zna słownictwo zawodowe z jej branży. Potrafi relacjonować przebieg prac i przekazywać informacje dotyczące planów zawodowych oraz obowiązków.
  • Poziom B2, gdzie osoba jest w stanie zrozumieć główne pomysły bardziej złożonych tekstów i wyrażać się w bardziej rozbudowany sposób. Umożliwia skuteczną komunikację w sytuacjach zawodowych i społecznych oraz korzystanie z języka obcego w bardziej wymagających rozmowach.

Często używa się również skali uproszczonej, opisującej poziomy językowe jako podstawowy, dobry i komunikatywny.

Zalety znajomości języka niemieckiego w trakcie pracy w Niemczech

Znajomość języka niemieckiego w trakcie pracy w Niemczech jest niekwestionowaną zaletą, która łączy się z wieloma korzyściami.  Otwiera przed kandydatem drzwi do większej liczby ofert pracy, zwiększając tym samym szanse na znalezienie pracy dostosowanej do doświadczenia i preferencji. Co jednak ważniejsze, pozwala uzyskać wyższą stawkę godziną niż w trakcie pracy bez języka. Kandydaci z językiem niemieckim na stanowiskach produkcyjnych zarabiają najczęściej od 1 do 1,5 euro/h więcej, co w skali miesiąca przy przepracowaniu 176 godzin pozwala zwiększyć wynagrodzenia nawet o 264 euro brutto. Dodatek do stawki może być nawet wyższy w zależności od wybranego zlecenia oraz dodatkowych wymagań takich, jak doświadczenie stanowiskowe czy wybrane umiejętności. Nie będzie również zaskoczeniem, że znajomość języka niemieckiego ułatwia codzienną pracę i życie na terenie Niemiec. Umożliwia płynniejsze porozumiewanie się w miejscu pracy, lepsze zrozumienie kultury organizacyjnej oraz integrację w nowym miejscu — zwiększając komfort pobytu za granicą.

Znajomość języka niemieckiego podwyższa stawkę w trakcie pracy w Niemczech

Język niemiecki a rekrutacja do pracy w Niemczech

Nieodłącznym elementem poszukiwania pracy w Niemczech jest rozmowa weryfikująca zadeklarowany poziom języka niemieckiego. W końcu deklarowana znajomość języka niemieckiego będzie używana później w pracy m.in. do rozumienia wydawanych instrukcji czy też obsługi narzędzi lub maszyn. Właśnie dlatego w agencji MRJOB, weryfikacja języka przeprowadzana jest po wybraniu przez kandydata konkretnej oferty. Odbywa się ona jako bezpośrednia rozmowa z Managerem Kontraktu — telefoniczne lub stacjonarnie, w zależności od preferencji pracownika. W trakcie weryfikacji poziomu językowego zadawane są proste pytania, odpowiadające deklarowanej znajomości niemieckiego w celu potwierdzenia umiejętności kandydata. Zakres rozmowy może różnić się w zależności od zlecenia czy branży, w której wykonywana będzie praca. Na koniec, Manager Kontraktu przekazuje kandydatowi informację zwrotną dotyczącą przebiegu rozmowy oraz ocenianego poziomu języka. Więcej o naszym procesie rekrutacji do pracy w Niemczech, znajdziesz w artykule: Jak rozpocząć pracę w Niemczech z bezpłatnym zakwaterowaniem? Rekrutacja MR JOB.

Weryfikacja znajomości języka niemieckiego do pracy w Niemczech przeprowadzana jest w formie rozmowy

Brak znajomości języka niemieckiego a praca w Niemczech

Bezsprzecznie, może nasuwać się zatem pytanie, co w przypadku, gdy nie znam języka niemieckiego? Czy dostępne są oferty bez znajomości języka? Czy znajdę pracę dla siebie? Oczywiście, że tak! Brak języka niemieckiego nie stanowi przeszkody do rozpoczęcia pracy w Niemczech na wielu zleceniach. Aby ułatwić kandydatom wybór pasujących ogłoszeń w MRJOB, zawsze dokładnie wskazujemy, jaki poziom języka niemieckiego wymagany jest na zleceniu. Co więcej, jeśli sytuacja na to pozwala, często organizujemy wyjazd na zlecenie w większej grupie pracowników — aby w grupie obecna była osoba, która posługuje się językiem niemieckim i praca przebiegała sprawnie. Z drugiej strony, nielimitowany dostęp do Internetu oraz wiedzy, znacząco ułatwia rozpoczęcie nauki języka niemieckiego oraz przygotowanie się do pracy za granicą. Pomóc mogą w tym aplikacje językowe, kursy online czy też darmowe materiały, dostępne od ręki w sieci.

Podsumowując znajomość języka niemieckiego to ceniona umiejętność, która pozwala na znalezienie atrakcyjnej pracy w Niemczech. Niezależnie od tego, czy jesteś już na niemieckim rynku pracy, czy dopiero myślisz o wyjeździe, warto rozważyć szlifowanie umiejętności językowych. Otworzy to nie tylko więcej drzwi zawodowych, ale także ułatwi integrację w nowym miejscu oraz zwiększy miesięczne zarobki. W perspektywie może być to zatem najlepsza decyzja w Twojej karierze zawodowej!

Szukasz pracy w Niemczech? Wybierz sprawdzoną agencję pracy i sprawdź nasze aktualne oferty pracy w Niemczech!