Praca tymczasowa – największe zalety i wady

Jak każda forma zatrudnienia, praca tymczasowa posiada zarówno zalety, jak i wady, w zależności od sytuacji pracownika.

Nowy rok to dobra okazja na zmiany. To również idealny czas na podjęcie kroków, nad którymi rozmyślaliśmy przez ostatnie miesiące. Jedną z decyzji, które warto podjąć właśnie teraz, jest zmiana nielubianej pracy. Przeglądając aktualne oferty pracy w Polsce, często trafić można na ogłoszenia pracy tymczasowej. Poznaj wszystkie zalety i wady pracy tymczasowej w Polsce i podejmij świadomą decyzję o przyszłym zatrudnieniu.

Warto na początku odpowiedzieć na pytanie „jak działa praca tymczasowa”? Praca tymczasowa to praca wykonywana za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Opiera się na relacji pracownika wobec dwóch podmiotów: agencji pracy tymczasowej oraz innego przedsiębiorstwa, czyli miejsca wykonywania pracy. Pracownik zatrudniany jest bezpośrednio przez agencję pracy, jednak swoje obowiązki wykonuje u pracodawcy-użytkownika. Oznacza to, że to właśnie agencja pracy tymczasowej opowiada za elementy zatrudnienia — od rekrutacji do regularnej wypłaty Twojego wynagrodzenia. Pamiętaj, aby zawsze wybierać agencję czyli Twojego przyszłego pracodawcę świadomie. Pomoże Ci w tym nasz artykuł: Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej i wybrać właściwą?

Zalety i wady pracy tymczasowej: co to praca tymczasowa i jak działa

Dla wielu pracowników praca tymczasowa jest rozwiązaniem idealnym, ze względu na jej wiele  zalet. Wśród największych plusów, warto wskazać legalność tej formy zatrudnienia. Każdy pracownik  tymczasowy ma wszystkie składki odprowadzane przez pracodawcę, czyli agencję pracy tymczasowej. W praktyce oznacza to, że posiada pełen pakiet ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenie zdrowotne. Więcej informacji o pracy tymczasowej znajdziesz w naszym artykule: Czy czas pracy na umowę pracy tymczasowej liczy się do stażu pracy? 5 mitów na temat pracy tymczasowej w Polsce. Kolejną zaletą pracy tymczasowej jest możliwość budowania doświadczenia w renomowanych firmach oraz szansa na zdobycie tam stałej posady! Wiele przedsiębiorstw zatrudnia swoich pracowników właśnie przez agencję pracy. Tym samym, traktując pracę tymczasową jako okres próbny pracownika w celu sprawdzenia jego umiejętności i stylu pracy. Oferty pracy tymczasowej mogą okazać się zatem perspektywą stałej umowy w firmach, do których ciężko dostać się w sposób bezpośredni. Praca tymczasowa to również łatwość zatrudnienia i dostęp do wielu ofert pracy w jednym miejscu. Wybierając agencję pracy, Twoja kandydatura będzie brana pod uwagę w różnych rekrutacjach dla wielu firm – bez konieczności dodatkowego aplikowania na dodatkowe ogłoszenia. Zwiększa to Twoją szansę na pozytywną rekrutację i zdobycie zatrudnienia od zaraz. Elastyczność pracy tymczasowej to kolejna zaleta, o której warto wspomnieć. Praca tymczasowa jest łatwa do pogodzenia m.in. z nauką lub inną pracą, dzięki dostępności różnych zmian i ofert. Jednocześnie, krótszy okres wypowiedzenia dla pracownika tymczasowego umożliwia szybką zmianę pracy w razie potrzeby.

Zalety i wady pracy tymczasowej: praca tymczasowa to zatrudnienie od zaraz i dostęp do wielu ofert

Pomimo wielu zalet, praca tymczasowa posiada również wady, które warto znać. Umowa o pracę tymczasową zawierana jest na czas określony. Może to sprawiać problemy pracownikowi, jeśli planuje on np. ubieganie się o większy kredyt lub pożyczkę. Kolejnym minusem pracy tymczasowej jest wciąż istniejąca przewaga ofert branży produkcyjnej i magazynowej oraz ofert pracy fizycznej nad innymi ogłoszeniami. Dużą wadą pracy tymczasowej na rynku w Polsce są również błędne informacje o niej, przez co wzbudzać może wiele niepewności. Jednym z najczęściej powtarzanych błędów jest przekonanie o prowizji dla agencji pobieranej z wynagrodzenia pracownika. W rzeczywistości, agencja pracy tymczasowej nigdy nie pobiera prowizji z wynagrodzenia pracownika. Więcej o prowizji, znajdziesz w naszym artykule: Prowizja dla agencji pracy tymczasowej – fakty i mity

Zalety i wady pracy tymczasowej: MRJOB nigdy nie pobiera prowizji z wynagrodzenia pracownika

Praca tymczasowa to forma zatrudniania, która jak każda, posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Wśród jej największych korzyści zaznaczyć trzeba dostęp pracownika do świadczeń (w tym świadczeń zdrowotnych), łatwość w znalezieniu pracy, dostęp do wielu ofert i rekrutacji oraz elastyczność zatrudnienia. Pamiętaj również, że ostatecznie zalety pracy tymczasowej mogą przewyższać potencjalne minusy, w zależności od indywidualnej sytuacji każdego z nas. I właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę oferty pracy tymczasowej w trakcie poszukiwań nowego zatrudnienia.

Sprawdź jak nasi pracownicy ocenili pracę tymczasową z MR JOB w Badaniach Satysfakcji Pracowników w Polsce 2021: KLIKNIJ TUTAJ!

Szukasz pracy? Sprawdź nasze oferty pracy od zaraz na Dolnym Śląsku!