Prowizja dla agencji pracy tymczasowej – fakty i mity

Praca tymczasowa w Polsce wciąż otoczona jest wieloma mylnymi informacjami, pomimo swojej rosnącej popularności. A jednym z najczęściej powtarzanych błędów jest niemalże mityczna prowizja dla agencji pracy tymczasowej. Właśnie dlatego, rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat prowizji i wynagrodzenia pracownika tymczasowego – obalając najczęściej powtarzane mity oraz przedstawiając najważniejsze fakty.

Jak działa agencja pracy tymczasowej?

Codzienna działalność agencji pracy tymczasowej opiera się na trójstronnej relacji. Agencja stanowi punkt łączący pracownika szukającego pracy z firmami poszukującymi pracownika. I to właśnie agencja bezpośrednio rekrutuje oraz zatrudnia pracownika, który następnie wykonuje pracę we wskazanym przedsiębiorstwie. Cały koszt zatrudnienia agencji pracy tymczasowej i jej usług ponosi zawsze klient – niezależnie od wysokości wynagrodzenia, stanowiska lub miejsca pracy.

Koszt usług agencji pracy tymczasowej ponosi zawsze firma – bez prowizji dla pracownika

W trakcie pracy, agencja zapewnia pełną obsługę oraz oferuje codzienne wsparciem dla pracownika. Przykładowo, osoba współpracująca z MR JOB może zawsze liczyć na m.in.:

  • dostęp do ciekawych ofert pracy od zaraz na Dolnym Śląsku,
  • cykliczne spotkania z Opiekunami MR JOB w przedsiębiorstwie i pomoc w rozwiązywaniu potencjalnych problemów w trakcie zatrudnienia,
  • legalne zatrudnienie, sprawiedliwe warunki pracy oraz profesjonalną obsługę kadrowo-płacową,
  • zawsze terminowo wypłacane wynagrodzenie, co potwierdzili m.in. nasi pracownicy w badaniach satysfakcji pracowników w Polsce 2021!

Współpraca z agencją pracy tymczasowej posiada wiele plusów. Jednym z nich jest możliwość zdobycia doświadczenia w popularnych przedsiębiorstwach, których rekrutacje odbywają się najczęściej przez firmy zewnętrzne. Co więcej, często praca przez agencję traktowana jest jako okres próbny dla pracownika, który następnie dostaje propozycję bezpośredniej współpracy. Więcej o zaletach pracy z agencją, przeczytasz w naszym artykule: Czy opłaca się pracować w Agencji Pracy?

Czy agencja pracy pobiera prowizję z wynagrodzenia pracownika? Ile kosztują usługi agencji dla pracownika?

Agencja pracy tymczasowej, która działa legalnie, nigdy nie pobiera prowizji z wynagrodzenia pracownika! Według przepisów, jest to praktyka niegodna z prawem i karana m.in. grzywną dla firmy. Osoby zatrudnione nigdy nie powinny płacić również  za usługi agencji takie jak udział w rekrutacji czy przesłanie dostępnych ofert do kandydata. Jedyny koszt, jakim pracownik może być obarczony, jest zwrot kosztów poniesionych przez agencję pracy w czasie procesu zatrudnienia. Mimo to, pracownicy MR JOB mogą zawsze liczyć na udział m.in. w szkoleniu BHP lub wykonanie badań lekarskich do pracy – za darmo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Agencja pracy tymczasowej nigdy nie pobieraj prowizji z wynagrodzenia pracownika

Ile zarabiają pracownicy tymczasowi? Czy pracownicy tymczasowi zarabiają mniej?

Wynagrodzenie pracownika tymczasowego często wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Jak wytłumaczyliśmy wyżej, wynagrodzenie należy w całości do osoby zatrudnianej i nie jest pobierana z niego prowizja dla agencji pracy tymczasowej. Co więcej, stawka godzinowa pracy tymczasowej nie może różnić się od zapłaty oferowanej pracownikom wewnętrznym firmy – zatrudnionych na tym samym stanowisku. Związane jest to z zasadą równego traktowania, która gwarantuje równość wynagrodzenia, warunków oraz czasu pracy wszystkim pracownikom. Oznacza to, że pracownik tymczasowy zarabia tyle samo, co pracownik w firmie – i nigdy nie dostaje mniej!

Wynagrodzenie pracownika w agencji pracy tymczasowej nie jest mniejsze od innych pracowników

Dodatkowo działalność legalnej agencji pracy tymczasowej objęta jest ścisłą kontrolą urzędów takich jak PIP, Wojewódzki Urząd Pracy czy ZUS. Obecne są również restrykcje oraz kary za m.in. niewypłacanie wypłat lub spóźnienia. Wszystkie te elementy przekładają się na bezpieczeństwo i pewność otrzymania zarobionych pieniędzy. Praca w agencji pracy tymczasowej to zatem gwarancja sprawiedliwego traktowania, legalnego zatrudnienia oraz terminowego wynagrodzenia!

Prowizja to jeden z największych mitów o pracy tymczasowej w Polsce. W rzeczywistości, wynagrodzenie zawsze należy w pełni do pracownika. A agencja pracy tymczasowej nigdy nie pobiera od niego prowizji, jeśli działa zgodnie z prawem! Właśnie dlatego, warto wybierać agencje pracy z doświadczeniem, działające na rynku legalnie. Gwarantują one terminowe oraz pełne wynagrodzenie, bez ukrytych kosztów, dzięki czemu Twoja wypłata jest bezpieczna. Sprawdź jak wybrać agencję pracy w Polsce: Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej i wybrać właściwą?

Szukasz pracy w Polsce? W MR JOB posiadamy ciekawe oferty pracy z różnych branż.