Pracownicy z Polski – plusy i minusy zatrudniania Polaków

Nieprzerwanie od kilkunastu lat, na rynku niemieckim coraz popularniejsze staje się zatrudnianie pracowników z Polski jako alternatywy dla braków kadrowych w Niemczech. W poniższym artykule, przedstawiamy jakie są plusy i minusy pracowników zza wschodniej granicy.

Zatrudnianie - pracownicy z Polski

Pracownicy z Polski to interesująca opcja dla każdego pracodawcy, którą warto rozważyć szukając rąk do pracy. Ich zatrudnienie możliwe jest poprzez samodzielną rekrutację przedsiębiorcy, który podpisuje z pracownikiem bezpośrednią umowę o pracę. Inną możliwością jest zatrudnienie zewnętrzne czyli współpraca z profesjonalną agencją pracy tymczasowej. Przejmuje ona zobowiązania pracodawcy na siebie, a następnie leasinguje osoby zatrudnione do pracy na terenie Niemiec. Więcej informacji na temat zatrudniania zewnętrznego znajduje się w naszym artykule: Zatrudnianie zewnętrzne i współpraca z agencją pracy z Polski.

Pracownicy z Polski to doświadczeni specjaliści

Polscy pracownicy posiadają wiele plusów, a w swojej pracy charakteryzują się zwłaszcza dużą sumiennością w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Pracują dobrze i z zaangażowaniem, ponieważ zależy im na pracy w Niemczech – związane jest to z wysoką różnicą zarobków na tym samym stanowisku pomiędzy rynkiem polskim a niemieckim. Niemieckie wynagrodzenie jest często przeciętnie 3 razy wyższe od zarobków w Polsce. Kolejnym dużym plusem pracowników z Polski jest duża dostępność fachowców i specjalistów z wielu branż. Dodatkowo, posiadają oni długoletnie doświadczenie i chętnie decydują się na atrakcyjniejsze, niemieckie warunki pracy. Na polskim rynku, znaleźć można fachowców takich jak m.in. elektrycy, spawacze, stolarze oraz hydraulicy – wszyscy stanowią profesjonalistów w swoich branżach. A każdy z nich cechuje się wysokimi kwalifikacjami i umiejętnościami. Warto zauważyć, że pracownicy z Polski to samodzielni fachowcy, którzy mogą pracować indywidualnie – bez potrzeby dodatkowego przyuczenia w zawodzie i obowiązkach. Ponadto, w porównaniu do tego samego pracownika niemieckiego – o tych samych kwalifikacjach i doświadczeniu, pracownicy z Polski często są bardziej ekonomiczną opcją dla pracodawcy. Pracownicy z Polski to pracownicy efektywni, których wyróżnia duża motywacja do pracy. Dla pracodawcy, oznacza to większą wydajność oraz produktywność przedsiębiorstwa.

Pomimo wielu plusów, pracownicy z Polski mają również minusy, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji o ich zatrudnieniu. Jednym z największych minusów polskich pracowników jest potencjalna bariera językowa między osobą zatrudnioną a pracodawcą. Duża ilość Polaków, pomimo swojej fachowości, nie zna języka niemieckiego lub posiada jedynie poziom podstawowy. Często przekłada się to na konieczność pomocy m.in. z mieszkaniem. Pracownik z Polski, ze względu na odległość, zawsze wymaga zakwaterowania w Niemczech – a formalności (np. dokumentacja lub kontakt z najemcą) z nim związane spadają na pracodawcę. Z powodu bariery językowej, również samodzielne zatrudniania pracowników w oparciu o umowę o pracę w języku niemieckim może być kłopotliwe. Pracownik z Polski, ze względu na brak języka lub jego niski poziom, może nie zrozumieć zawieranej umowy, co łatwo prowadzi do potencjalnych problemów w przyszłości. Również codzienne kwestie kadrowe (np. urlopy) mogą być przez to bardziej czasochłonne. Zatrudniając Polaków, warto pamiętać, że dla pracownika z Polski – zwłaszcza jeśli przyjeżdża do pracy w Niemczech po raz pierwszy, jest to nowa sytuacja i całkowicie inny rynek pracy. Osoby zatrudnione mogą odczuwać strach i niepewność, która związana jest z obecnością w nieznanym systemie pracy oraz środowisku. Przez to pracownicy mogą potrzebować dodatkowej uwagi pracodawcy: wytłumaczenia systemu, pomocy przy dokumentach lub w kwestiach zakwaterowania.

Pracownicy z Polski to doświadczeni fachowcy o wysokich kwalifikacjach, którzy posiadają, zarówno plusy, jak i minusy. Mimo to, ich zatrudnienie pozwala zachować ciągłość oraz terminowość zleceń w przedsiębiorstwie, co przekłada się na wzrost zarobków firmy. Tym samym, stanowią oni ciekawą inwestycją dla każdego pracodawcy.

Dużym wsparciem dla pracodawców są doświadczone i profesjonalne agencje pracy tymczasowej, którzy proponują leasing pracowników z Polski do pracy w Niemczech. Współpraca z agencją pozwala na uniknięcie minusów pracownika zza granicy, z związku z przejęciem przez nią całego procesu rekrutacji i zatrudnienia, wraz z odpowiedzialnością. Więcej o procesie współpracy z agencją można przeczytać w naszym artykule: Zatrudnianie zewnętrzne i współpraca z agencją pracy z Polski