Praca w Niemczech – czynniki wpływające na stawkę brutto a netto

Stawka brutto a ostateczne wynagrodzenie netto pracownika często wzbudzają wiele pytań i wątpliwości, zwłaszcza jeśli dotyczy pracy w Niemczech i stawek określanych w walucie euro. Właśnie dlatego, w poniższym artykule, dowiesz się jakie czynniki wpływają na wysokość Twojej ostatecznej wypłaty netto za pracę na terenie Niemiec.

Zacznijmy od podstaw. Warto pamiętać, że godzinowa stawka brutto za pracę w Niemczech zawsze bezpośrednio wpływa na wypłatę netto. Wynagrodzenie brutto to całość kwoty za wykonywaną pracę. Kwota netto to ostateczna kwota wypłaty, po potrąceniu podatku i opłaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. To właśnie kwota netto określa wysokość wynagrodzenia, które przekazane zostanie pracownikowi, dlatego często określana jest jako „wynagrodzenie na rękę”. W MR JOB, składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne opłacane są w Polsce, a podatek za pracą opłacany jest w Niemczech. Nasz model wyliczania wynagrodzeń gwarantuje pracownikom zarówno pełne ubezpieczenie w Polsce dla nich oraz ich rodziny oraz zwiększanie przyszłej emerytury w Polsce. Jak również umożliwia ubieganie się o świadczenie rodzinne w Niemczech czyli Kindergeld. Więcej o niemieckim dodatku na dziecko znajdziesz w naszym artykule: Kindergeld a 500 plus czyli wszystko, co musisz wiedzieć o niemieckim dodatku rodzinnym.

Praca w Niemczech kandydat a stawki

Na ostateczną stawkę brutto i netto wpływa m.in. sam kandydat do pracy i jego historia zawodowa. Wysokość wynagrodzenia zależna jest od Twojego doświadczenia na danym stanowisku, kwalifikacji oraz umiejętności. Im lepiej dopasowany pracownik do wymagań pracodawcy, tym lepsza szansa na wyższe wynagrodzenie. W pracy w Niemczech, wysoko ceniona jest zwłaszcza znajomość języka niemieckiego. Więcej na ten temat, możesz przeczytać w naszym artykule: Praca w Niemczech bez języka? 3 powody, dla których warto znać język niemiecki w czasie wyjazdu. Dla przykładu: kandydat z umiejętnością taką jak komunikatywny język niemiecki lub duże doświadczenie w zawodzie, często dostanie wyższe wynagrodzenie godzinowe brutto niż pracownik bez nich  zwiększając tym samym swoje wynagrodzenie netto. Różnica w stawce, zależna jest od niemieckiego pracodawcy i stanowiska, na którym wykonywana będzie praca.

Praca w Niemczech stawki netto a czynniki

Na wynagrodzenie wpływa również prawo dotyczące wykonywania pracy za granicą. Stawka netto zależna jest od czynników takich jak:

 • ilość dni pobytu w Niemczech,
 • ilość dni podlegania ubezpieczeniu,
 • ilość dni urlopu,
 • ilości wypracowanych nadgodzin,
 • wysokość osiągniętego całkowitego przychodu w skali miesiąca
 • oraz klasa podatkowa.

Wszystkie te elementy wpływają na ostateczny proces wyliczania wynagrodzenia i stawki godzinowej netto, ponieważ odnoszą się do ustaw oraz rozporządzeń, obejmujących pracę w Niemczech. Warto zaznaczyć, że czynniki te są ze sobą ściśle połączone. Przykładowo: ilość wypracowanych nadgodzin oraz ich stawka (dodatek 25%/50%/100%) wpływają na miesięczny przychód pracownika. Kolejny przykład: ilość dni pobytu pracownika na terenie Niemiec jest jednym z czynników decydujących o nadanej klasie podatkowej przez niemiecki system. A to właśnie klasa podatkowa określa wysokość podatku, który odprowadzany jest comiesięcznie z wypłaty, mocno wpływając na stawkę netto pracownika. Więcej informacji o klasach podatkowych, znajdziesz w naszym artykule: Klasy podatkowe w Niemczech.

Proces wyliczanie „wynagrodzenia na rękę” jest bardzo złożony, a ostateczna stawka uzależniona od indywidualnej sytuacji pracownika. Poniżej przedstawiamy rzeczywiste obliczenia wynagrodzeń netto pracowników MR JOB w Niemczech.

Praca w Niemczech – wynagrodzenia brutto a netto:

Stawka godzinowa 13,00 Euro / brutto –> Kliknij

Stawka godzinowa 13,50 Euro / brutto –> Kliknij

Stawka godzinowa 13,80 Euro / brutto –> Kliknij

Stawka godzinowa 14,00 Euro / brutto –> Kliknij

Stawka godzinowa 14,50 Euro / brutto –> Kliknij

Stawka godzinowa 15,00 Euro / brutto –> Kliknij

Stawka godzinowa 15,50 Euro / brutto –> Kliknij

Warto zauważyć, że wyliczenie ostatecznej stawki netto dla pracownika, bez posiadania wszystkich informacji jest niemożliwe. Na wynagrodzenie netto wpływa zbyt wielu czynników – zależnych i niezależnych od kandydata. Właśnie dlatego, w ogłoszeniach dla pracy w Niemczech z MR JOB, podawane są stawki brutto. Ponadto, zawsze stawiamy na bezpośredni kontakt z kandydatem i rozmowę, przed podaniem stawki. Pozwala nam to, na przekazywanie tylko sprawdzonych informacji oraz unikanie wprowadzania potencjalnych pracowników w błąd!

Masz pytanie dotyczące stawek brutto lub netto w trakcie pracy w Niemczech? Skontaktuj się z naszymi rekruterami, którzy chętnie na nie odpowiedzą:

 • Ola: +48 600- 787- 656
 • Kasia: +48 692- 848- 424
 • Alina: +48 536- 262- 629
 • Martyna: +48 730- 212- 828
 • Kinga: +48 534- 202- 626
 • Ania: +48 666- 169- 543
 • Agnieszka: +48 536- 262- 020

Szukasz pracy w Niemczech z atrakcyjnymi stawkami? Sprawdź nasze oferty pracy!