Nieuczciwe praktyki w branży pracy tymczasowej. Jak się chronić przed oszustwami?

Wachlarz podmiotów działających na rynku agencji pracy tymczasowych jest szeroki i regularnie  przybywa kolejnych graczy. Niestety nie wszystkie agencje pracy działają w sposób rzetelny i uczciwy.

W ostatnim czasie dotarły do nas doniesienia od osób poszukujących zatrudnienia, które padły ofiarami oszustów, żądających opłat za usługi, których nie świadczą, bądź agencji, które w ogóle nie istnieją na rynku pracy tymczasowej. Co więcej, dowiedzieliśmy się o przypadku, że oszuści podszywają się pod Agencję MR JOB, domagając  się wynagrodzenia za znalezienie pracy i przygotowanie dokumentacji.

Podkreślamy, że Agencja Pracy Tymczasowej MR JOB, nie pobiera żadnych opłat oraz wynagrodzenia od naszych kandydatów za znalezienie zatrudnienia, czy też dodanie do bazy.

Jeśli kontaktował się z Tobą ktoś, kto twierdzi, że reprezentuje agencję MR JOB i zażądał od Was jakiejkolwiek opłaty, natychmiast zgłoście się do nas.

Bądź czujny i nie daj się oszukać. Zawsze weryfikuj tożsamość osób, lub podmiotów, które się do Ciebie zwracają, obiecując wymarzoną pracę. Pamiętaj, że w dobie technologii, każdy może spreparować odpowiednie dokumenty i posłużyć się cudzą tożsamością, w celu realizacji swoich nieuczciwych interesów.

 

Z artykułu dowiesz się, jak uniknąć nieuczciwych praktyk i ustrzec się przed oszustwem. Celem tego artykułu jest zwiększenie świadomości wśród osób poszukujących pracy, aby pomóc im uniknąć pułapek i podjąć bardziej przemyślane decyzje w swoim procesie poszukiwania zatrudnienia.

Zweryfikuj Agencję Pracy Tymczasowej.

W kontekście powyższych zagrożeń weryfikacja autentyczności agencji pracy tymczasowej staje się kluczowym krokiem w procesie poszukiwania pracy. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem współpracy z daną firmą:

1. Sprawdzenie reputacji:

Przeszukaj Internet w poszukiwaniu recenzji i opinii na temat danej agencji. Mogą to być opinie Google, GoWork, a także komentarze na forach i grupach oraz w mediach społecznościowych. Ludzie często dzielą się swoimi doświadczeniami online, co pozwala zdobyć lepszy obraz firmy.

2. Sprawdzenie profili społecznościowych:

Warto zwrócić uwagę na wielkość profili- zaangażowanie, i ich historię (jak długo są prowadzone i czy właściciel profilu jest tam aktywny). Warto sprawdzić również ilość obserwujących oraz eksperckość publikowanych treści.

3. Weryfikacja danych kontaktowych:

Upewnij się, że dane kontaktowe agencji są prawdziwe i łatwo dostępne. Najlepiej jeśli wraz z numerem telefonu podane są jakiekolwiek nazwiska osób kontaktowych. Brak rzetelnych informacji może być sygnałem ostrzegawczym.

4. Sprawdzenie wpisów i certyfikatów:

Upewnij się, że agencja jest zarejestrowana w KRS i posiada wymagane licencje oraz certyfikaty do świadczenia usług pracy tymczasowej.

5. Siedziba:

Sprawdź, czy agencja, z którą chcesz nawiązać współpracę, ma siedzibę, do której możesz się udać i bezpośrednio porozmawiać z pracownikami.

6. Strona internetowa:

Sprawdź oficjalną stronę internetową i dowiedz się, czy agencja umieszcza tam aktualne treści, np. wpisy na blogu, bądź aktualności. Upewnij się, czy adres strony www zawiera certyfikat ssl- innymi słowy, czy adres www poprzedzony jest „https”, co wskazuje na bezpieczne połączenie.

7. Opinie znajomych:

Być może ktoś z Twoich znajomych również obserwuje profile społecznościowe danej agencji. Zapytaj o opinie i doświadczenia.

Znalazłeś agencję godną zaufania? Co teraz?

– Zweryfikuj, czy masz do czynienia z pracownikiem agencji.

Zdarzają się przypadki, kiedy dobra reputacja agencji stanowi pokusę dla oszustów, którzy podszywają się pod jej pracowników. Nawet jeśli sprawdziłeś opinie o danym podmiocie i zweryfikowałeś jego autentyczność, pamiętaj, by sprawdzić, czy masz do czynienia z autentycznym pracownikiem agencji pracy tymczasowej. Warto to zrobić szczególnie w sytuacjach, gdy, to rzekoma agencja zwraca się bezpośrednio do Ciebie z propozycją pracy. Może to  być sygnał ostrzegawczy.

Oto kilka kroków, które mogą pomóc zidentyfikować, czy masz do czynienia z autentycznym pracownikiem agencji pracy tymczasowej:

  1. Skontaktuj się bezpośrednio z agencją: Znajdź na stronie internetowej lub w innych wiarygodnych źródłach oficjalne dane kontaktowe do agencji pracy, takie jak numer telefonu lub adres e-mail. Skontaktuj się z agencją bezpośrednio, aby potwierdzić, czy osoba, która się do Ciebie zgłosiła, jest rzeczywiście zatrudniona w tej agencji.
  2. Sprawdź, czy adres email, jest skonstruowany w taki sposób, jak agencja pracy tymczasowej podaje na stronie. Np. rekrutacja@mrjob..pl, a nie rekrutacja@mrj0b.pl (zero użyte zamiast litery „o” może na pierwszy rzut oka wyglądać poprawnie, jednak stosowanie tego typu zabiegów jest jednoznacznym sygnałem, że masz do czynienia z oszustwem!
  3. Wpisz w Google imię i nazwisko pracownika, z którym rozmawiałeś i sprawdź, czy posiada profile biznesowe np. na Linkedin, które są połączone z firmą, bądź czy jest aktywny pod firmowymi postami w mediach społecznościowych.
  4. Zadawaj pytania: Gdy rozmawiasz z pracownikiem agencji, zawsze zadawaj pytania dotyczące procesu rekrutacyjnego, dostępnych ofert pracy i procedur związanych z ich usługami. Rzeczywisty pracownik agencji MR JOB powinien być w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania związane z ich działalnością.
  5. Uważaj na naciski finansowe: Rzeczywisty pracownik agencji pracy tymczasowej nie będzie naciskać na Ciebie, abyś natychmiast przelał jakieś pieniądze, czy podał poufne dane finansowe. Unikaj osób, które chcą natychmiast uzyskać od Ciebie płatności bez wyraźnego uzasadnienia.
  6. Jeśli możesz, udaj się bezpośrednio do biura stacjonarnego i porozmawiaj z pracownikami na miejscu.
  7. Nie wysyłaj danych z dowodu osobistego, bądź karty kredytowej.
  8. Nie dokonuj żadnych opłat akonto- przed nawiązaniem współpracy.
  9. Nie klikaj w podejrzaną korespondencję sms, przekierowującą Cię linkiem do nieznanej strony- może być to próba uzyskania danych do logowania, skutkująca kradzieżą pieniędzy z kont bankowych.

Wasza pomoc w identyfikacji oszustów, podszywających się pod agencję MR JOB pozwala nam proaktywnie działać w kierunku ograniczenia nieuczciwych praktyk i uchronić przed nimi innych pracowników.

Dziękujemy za zaufanie i współpracę. Razem tworzymy bezpieczne i godne warunki dla wszystkich kandydatów.