Mikołajki w Niemczech

6 grudnia obchodzimy święto ku czci św. Mikołaja. Kim naprawdę był święty Mikołaj? Jak mikołajki obchodzą Niemcy? Z poniższego artykułu poznasz odpowiedzi na te pytania.

Kim był święty Mikołaj?

Niemalże każdemu z nas święty Mikołaj kojarzy się ze starszym mężczyzną z białą brodą w pięknym czerwono stroju, który rozdaje prezenty 6 grudnia. Grzeczne dzieci otrzymują drobne podarunki, a niegrzeczne rózgę lub węgiel!

Święty Mikołaj czyta list

Rzeczywista postać świętego Mikołaja to biskup z Miry, który słynął z pomocy dla biednych i potrzebujących. Według zapisków Mikołaj był dzieckiem pobożnych, bogatych i szlachetnych ludzi. Po śmierci rodziców postanowił podzielić się majątkiem – pomagał ubogim i stawał w obronie pokrzywdzonych. Zasłynął z wielu cudów, dzięki którym przez wieki był czczony na Wschodzie i Zachodzie.

Atrybuty Świętego Mikołaja

 

Mikołajki w Niemczech kiedyś

Święty Mikołaj odznaczał się dużą hojnością, zwłaszcza wobec biednych i dzieci. Aby to upamiętnić w dniu jego śmierci powstała tradycja obdarowywania prezentami najmłodszych.
W wyniku reformacji w kościele protestanckim, przestano uznawać kult świętych, co doprowadziło do zaniechania tradycji wręczania prezentów. Zamiast tego dzieci dostawały upominki jedynie w Wigilię od Chrystusowego Dzieciątka. Ten zwyczaj udzielił się niemieckim katolikom, którzy podtrzymywali mikołajkową tradycję, a ponadto zaczęli wręczać prezenty na Wigilię. Upominki mikołajkowe były jednak znacznie skromniejsze.Prezent

 

Rola Mikołaja w niemieckich obyczajach

W niemieckich domach święty Mikołaj pojawia się w dwóch terminach i postaciach. Pierwsza, która pojawia się w mikołajki to der Nikolaus – przypomina historycznego biskupa.
W Święta Bożego Narodzenia do dzieci przychodzi Weinachtsmann. To postać, która przypomina znaną nam postać świętego Mikołaja. Podobnie jak w Polsce, 6 grudnia święty Mikołaj obdarowuje dzieci drobnymi prezentami. Według tradycji der Nikolaus umieszcza prezenty w butach, które dzieci muszą wyczyścić i przygotować dzień wcześniej. Obecnie Mikołaj zmienia miejsce, w którym zostawia prezenty – czasem dzieci znajdują upominki w skarpecie lub pod poduszką. W Niemczech św. Mikołaja uważa się za patrona uczniów i w związku z tym organizowane są przedstawienia w szkołach.

But z prezentami

 

Święty Mikołaj w różnych regionach Niemiec

Co ciekawe, święty Mikołaj w różnych regionach Niemiec pojawia się z innymi pomocnikami – w Bawarii świętemu towarzyszy Krampus, który jest odpowiednikiem diabła, a na północy z Knechtem Ruprechtem, który w niektórych regionach samodzielnie zastępuje świętego Mikołaja. W landzie Nadrenia Północna – Westfalia to dzieci przebierają się za Mikołaja i chodzą po okolicznych domach, śpiewając. Mieszkańcy mają zadanie zgadnąć kto kryje się za  przebraniem i obdarować go słodyczami.

Krampus

 

Święty Mikołaj obecnie

Na wygląd postaci, którą współcześnie kojarzymy ze świętym Mikołajem, znaczący wpływ miała charakterystyczna reklama Coca-Coli, którą zna niemalże każdy. Obecny wizerunek świętego Mikołaja jest zatem połączeniem charakteru hojnego biskupa i wyglądu starszego mężczyzny z białą brodą z reklam.

Święty Mikołaj Coca-Cola

 

Praca za granicą w okolicy grudnia może być doskonałą okazją do zapoznania się z lokalnymi zwyczajami. Jeśli szukasz obecnie pracy w Niemczech to możemy pomóc Ci ją znaleźć. Sprawdź bieżące oferty pracy w Niemczech lub skontaktuj się z nami mailowo pod adresem: rekrutacja@mrjob.pl