Dieta, zakwaterowanie, opieka biura – jak wybrać agencję do pracy w Niemczech?

Praca w Niemczech to niepodważalnie atrakcyjna perspektywa dla wielu polskich pracowników. Oferuje ciekawe oferty pracy, dobre wynagrodzenie oraz stabilne warunki pracy. Łatwy start w pracy za granicą zapewniają liczne agencje pracy, które pomagają w znalezieniu odpowiedniej oferty oraz przeprowadzą Cię przez cały proces rekrutacji. W artykule przedstawiamy jak wybrać agencję pracy i co warto sprawdzić, żeby nasza praca w Niemczech była komfortowa.

Wyjazd samodzielny czy praca z agencją?

Wybierając pracę w Niemczech, otwierają się przed nami dwa popularne rozwiązania: wyjazd samodzielny lub podjęcie współpracy z agencją pracy. Wyjazd na własną rękę często chwalony jest za niemiecką umowę, dużą swobodę w zakresie wyboru miejsca pracy oraz szeroki wybór ofert w konkretnych lokalizacjach. Wymaga jednak od pracownika dobrej znajomości języka niemieckiego oraz niemieckich przepisów. Bez tego możesz napotkać wiele problemów – m.in. w trakcie poszukiwania pracy czy podpisywania umowy w obcym języku. Właśnie dlatego wielu pracowników decyduje się na współpracę z agencją pracy, która oferuje kompleksową obsługę — od procesu rekrutacji aż do codziennej pracy w Niemczech. To właśnie do agencji zwracasz się z kwestiami kadrowymi, dodatkowymi pytaniami czy potencjalnymi problemami. A takie wsparcie w nowym kraju często bywa bezcenne! Dokładnie przeanalizuj więc swoje preferencje oraz oczekiwania wobec pracy w Niemczech i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Więcej o zaletach i różnicach tych dwóch opcji przeczytasz w naszym artykule: Zatrudnienie na własną rękę czy wyjazd do pracy w Niemczech z agencją – co wybrać?

Jak wybrać agencję pracy przed wyjazdem?

Wybierając pracę w Niemczech z agencją, dokładnie sprawdź jej dotychczasowe doświadczenie, reputacja oraz co najważniejsze, czy firma istnieje naprawdę. Agencje o dłuższym stażu działania często mają lepiej rozwiniętą sieć kontaktów oraz większe doświadczenie w rekrutacji do Niemiec. Niektóre agencje pracy specjalizują się w konkretnych branżach lub oferują zatrudnienie w określonych sektorach. Sprawdź zatem, czy oferty pracy proponowane przez agencję odpowiadają Twoim umiejętnościom i kwalifikacjom. Poznaj również opinie innych pracowników, którzy korzystali z usług agencji i pracowali z nią w Niemczech. Możesz znaleźć recenzje na stronach internetowych, forach dyskusyjnych oraz w mediach społecznościowych (np. na Facebooku czy Instagramie). Pamiętaj, że im lepiej poznasz agencję, tym bardziej świadomy wybór podejmiesz i będziesz mógł bez przeszkód cieszyć się swoją pracą w Niemczech.

Praca w Niemczech a zakwaterowanie

Kolejnym elementem, któremu warto przyjrzeć się bliżej, szukając pracy w Niemczech, jest zakwaterowanie. Znalezienie mieszkania to podstawowy krok do rozpoczęcia pracy za granicą. A agencje pracy posiadają wiele różnych rozwiązań dot. kwestii mieszkaniowych dla swoich pracowników. Dla przykładu: agencja MR JOB oferuje zorganizowane i opłacone zakwaterowanie przez cały okres zatrudnienia na terenie Niemiec. Nie oznacza to jednak, że inne agencje oferują to samo. Warunki zakwaterowania mogę więc różnić się w ogłoszeniach o pracę innych firm. Przeglądając oferty pracy, zawsze sprawdź zatem elementy polityki mieszkaniowej agencji takie jak:

  • Czy mieszkanie będzie opłacone przez Pracodawcę, czy przez Pracownika (czyli Ciebie)? Na kogo zawarta zostanie umowa najmu mieszkania? Pamiętaj, że jeśli umowa będzie na Ciebie to w okresie braku zatrudnienia lub końca zlecenia będzie zobowiązany do pokrycia kosztów mieszkania do zakończenia okresu najmu. Możesz być również odpowiedzialny za opłacenie zakwaterowania w dni wolne takie jak weekendy czy dni świąteczne, mimo że nie będziesz świadczyć pracy w tych dniach.
  • Jeśli mieszkanie jest dofinansowane przez pracodawcę – jaka jest kwota dofinansowania? Ile realnie zapłacisz za zakwaterowanie?
  • Jeśli mieszkanie jest zapewnione oraz opłacone przez pracodawcę czy będzie ono dostępne bez dodatkowych kosztów w Twoje dni wolne od pracy?

W trakcie pracy w Niemczech z MR JOB, możesz zawsze liczyć na zorganizowane i opłacone zakwaterowanie

Praca w Niemczech a dieta

Diety wypłacane są pracownikom przebywającym w podróży służbowej. Warto więc pamiętać, że praca tymczasowa, która deleguje Cię do określonej pracy w Niemczech, nie jest delegacją i nie narzuca wypłacania diety. Niektóre agencje, oferujące niemieckie umowy o pracę, proponują diety w związku ze świadczeniem pracy w miejscach oddalonych od siedziby firmy na terenie Niemiec. Wypłata diety nie jest jednak równoznaczna z uzyskaniem wyższych zarobków w miesiącu, ponieważ w jej ramach nie są przyznawane m.in. zwroty kosztów za przejazd czy zakwaterowanie. Analizując oferty, zwróć zatem uwagę na poniższe kwestie:

  • Czy dieta wypłacane będzie za dni kalendarzowe w danym miesiącu, czy tylko za dni robocze bez weekendów oraz świąt (średnio ok. 20 dni roboczych)?
  • Czy dieta wypłacona będzie również za dni świąteczne oraz inne dni wolne od pracy – gdy będzie przebywać na terenie Niemiec, jednak nie będziesz mógł świadczyć pracy?
  • Jeśli diety wypłacane są za dzień roboczy to jaką minimalną liczbę godzin musisz wypracować w ciągu dnia, aby otrzymać dietę?
  • Czy z diety dokonywane będą dodatkowe potrącenia?

Pamiętaj, że wypłata diety może wiązać się z m.in. brakiem zorganizowanego zakwaterowania na terenie Niemiec czy zwrotów, a nawet z niższą stawką netto otrzymywaną na niemieckiej umowie o pracę. Warto więc dokładnie przeliczyć, która opcja współpracy będzie dla Ciebie korzystniejsza finansowo i podjąć świadomą decyzję.

Praca w Niemczech a codzienne wsparcie

Często lekceważonym elementem, który może jednak znacząco zmienić cały pobyt w Niemczech, jest wsparcie agencji w trakcie pracy. Niektóre agencje pracy oferują dodatkową pomoc, która może znacznie ułatwić proces adaptacji i pracę za granicą. Sprawdź zatem, jak wygląda codzienny kontakt, do kogo będziesz mógł zwrócić się w razie dodatkowych pytań oraz na kogo może liczyć w razie problemów. Czy będziesz mógł zadzwonić do konkretnego pracownika agencji, czy będziesz musiał dzwonić do biura i rozmawiać za każdym razem z różnymi pracownikami? Dla przykładu: każdy pracownik MR JOB posiada przydzielonego koordynatora, a nawet dwóch! Możesz liczyć na Managera Kontraktu oraz Opiekuna Pracownika, którzy przekażą istotne informacje i wskazówki na rozpoczęcie pracy w Niemczech, jak i zapewnią codzienne wsparcie w trakcie trwania kontraktu. Więcej o istotnej roli koordynatorów w trakcie pracy w Niemczech znajdziesz w naszym artykule: Rola managera kontraktu oraz opiekuna w agencji pracy tymczasowej

W trakcie pracy w Niemczech z MR JOB, możesz zawsze liczyć na wsparcie dwóch dedykowanych koordynatorów

Decydując się na agencję pracy, z którą będziemy pracować w Niemczech, warto dokładnie zbadać jej doświadczenie, ofertę oraz warunki współpracy. Ostatecznie zawsze wybierz agencję, która spełni Twoje oczekiwania, zapewniając bezpieczną i komfortową pracę za granicą. Pamiętaj, że praca w Niemczech może być szansą na lepsze zarobki oraz realizację planów, dlatego warto zrobić to w sposób odpowiedzialny i świadomy.

Szukasz pracy w Niemczech? Postaw na sprawdzoną agencję pracy i sprawdź nasze oferty!