Zatrudnienie na własną rękę czy wyjazd do pracy w Niemczech z agencją – co wybrać?

Niemcy to, niezmiennie od kilku lat, jedno z najpopularniejszych miejsc pracy do wyjazdu zarobkowego. Na rynku, dostępnych jest zatem wiele form zatrudnienia, umożliwiających tam pracę. Wśród nich, prym wiedzie szukanie pracodawcy na własną rękę lub wyjazd do pracy w Niemczech za pośrednictwem agencji. Właśnie dlatego, w poniższym artykule dokładnie przedstawiamy te dwie formy, wraz z ich porównaniem, abyś mógł podjąć świadomą decyzję o swoim przyszłym zatrudnieniu.

Wyjazd samodzielny i poszukiwanie pracy w Niemczech na własną rękę to wciąż bardzo popularne rozwiązanie wśród pracowników. Zatrudnienie to opiera się na niemieckiej umowie, zawieranej bezpośrednio z niemiecką firmą. To właśnie umowa jest jednym z najczęściej wskazywanych plusów tego rozwiązania – umożliwia ona uzyskanie niemieckiej emerytury po przepracowaniu 5 lat na terenie Niemiec. Samodzielny wyjazd to również o wiele większa swoboda w kwestii lokalizacji. Szukając zatrudnienia na własną rękę, zazwyczaj można znaleźć o wiele więcej ofert w wybranym miejscu niż dostępnych jest w agencji. Również, zakres branż jest większy. W trakcie samodzielnego wyjazdu do Niemiec, możesz aplikować na oferty pracy w firmach, które nie współpracują z agencjami m.in. ze względu na niskie zapotrzebowania na pracowników.

Drugim popularnym rozwiązaniem, jest wybranie pracy w Niemczech z profesjonalną agencją pracy – taką jak MR JOB. Pracując przez agencję, jesteś w niej bezpośrednio zatrudniony w oparciu o polską lub niemiecką umowę. A następnie wyjeżdżasz do pracy w Niemczech – do wskazanego niemieckiego pracodawcy. Cały procesem rekrutacji oraz zatrudnienia zajmuje się wybrana przez Ciebie agencja. To do niej zwracasz się z kwestiami kadrowymi lub potencjalnymi problemami. Sam proces poszukiwania pracy przez agencję jest bardzo łatwy. Widzisz interesującą Cię ofertę, aplikujesz na nią, a całą resztą zajmuje się firma. Możesz również przesłać CV i swoje oczekiwania na temat pracy, a agencja skontaktuje się z Tobą w przypadku pasujących ofert. W MR JOB to agencja m.in. szuka zainteresowanych pracodawców w Niemczech, organizuje i opłaca Twoje zakwaterowanie czy oferuje dopłaty za przejazd z Polski do Niemiec i z powrotem. Jednocześnie oferuje pełne wsparcie oraz opiekę polskiego biura w trakcie Twojego pobytu za granicą. Dzięki temu praca w Niemczech jest zawsze bezpieczna i nie musisz martwić się, że zostaniesz sam z problemami.

Zalety pracy w Niemczech z agencją

Kolejny dużym plusem pracy w Niemczech z agencją jest możliwość wyjazdu bez znajomości języka niemieckiego. Wszystkie formalności odbywają się przez polskie biuro. Pozwala to na zrozumienie warunków pracy, jak i łatwy kontakt w kwestiach takich jak Twój urlop lub zaliczka. Wyjazd do pracy w Niemczech z agencją to również bezpieczne rozwiązanie dla wszystkich kandydatów, które pozwala uzyskać pewne i legalne zatrudnienie. Wybierając agencję pracy oraz przyszłego pracodawcę, możesz łatwo dowiedzieć się więcej o agencji – m.in. poprzez czytanie opinii na jej temat lub bezpośrednie spotkanie przed podpisaniem umowy.

Wśród pracowników, jedną z najczęściej podkreślanych różnic między zatrudnieniem na własną rękę a pracą w Niemczech z agencją jest oferowana umowa. A dokładniej porównanie korzyści umowy niemieckiej a polskiej. Więcej na temat różnic między nimi znajdziesz w naszym artykule: Polska a niemiecka umowa o pracę – porównanie warunków pracy w Niemczech. Kolejną znaczącą różnicą między omawianymi formami pracy jest ilość obowiązków pracownika w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Wybierając pracę w Niemczech z agencją, nie musisz martwić się o poszukiwanie pracodawcy, organizowanie zakwaterowania czy samodzielne załatwianie formalności urzędowych. Cały proces przejmuje agencja pracy. Szukając pracy sam, cała odpowiedzialność spoczywa na Tobie i wszystko musisz załatwić na własną odpowiedzialność. Może to być zwłaszcza trudne, gdy decydujesz się na pracę w Niemczech bez znajomości języka. Warto zaznaczyć, że w trakcie samodzielnego wyjazdu i szukania pracy w Niemczech, znajomość języka niemieckiego jest często konieczna. Bez tego możesz napotkać wiele problemów – m.in. w trakcie poszukiwania pracy czy podpisywania umowy w obcym języku. Bez wątpienia, praca w Niemczech bez języka, jest o wiele łatwiejsza z agencją. Przykładowo: w MR JOB, wszystkie dokumenty podpisywane są w języku polskim. Możesz również zawsze liczyć na wsparcie dwujęzycznego opiekuna MR JOB.

Praca w Niemczech z agencją bez języka niemieckiego

Nie można również zapomnieć, o różnicy poziomu bezpieczeństwa między samodzielną pracą w Niemczech a wyjazdem z agencją. Wybierając agencję, wybierasz codzienną opiekę profesjonalnego biura w trakcie zatrudnienia. Z drugiej strony, samodzielny wyjazd pozwala dokładniej ustalić warunku pracy i lepiej poznać miejsce pracy przez podpisaniem umowy. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pracodawcą w Niemczech. Warto tutaj zaznaczyć, że doświadczone i profesjonalne agencje pracy zawsze dokładnie przedstawiają pracownikowi ofertę, aby jak najlepiej dopasować jego oczekiwania do proponowanej pracy. Ponadto, dokładnie sprawdzają każdego potencjalnego kontrahenta i oferowane warunki. Nie jesteś pewien jak wybrać dobrą i bezpieczną agencję pracy? Przeczytaj nasz artykuł: Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej i wybrać właściwą?

Zatrudnienie na własną rękę czy wyjazd do pracy w Niemczech z agencją – co zatem wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Zarówno wyjazd samodzielny jak i praca w Niemczech z agencją posiadają wiele zalet. Jednocześnie, znacząco się one od siebie różnią. Właśnie dlatego decydując się na formę zatrudnienia na terenie Niemiec, dokładnie przeanalizuje swoje preferencje oraz oczekiwania. Pozwoli Ci to na wybranie dopasowanej formy zatrudnienia, a dzięki temu zadowolenie z przyszłej pracy!

Szukasz pracy w Niemczech z agencją? Sprawdź nasze oferty pracy!