Adwent w Niemczech

Adwent to czas intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Każdy kraj ma swoje tradycje. Jak obchodzą Adwent Niemcy? Jakie są zwyczaje adwentowe w Niemczech? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Do najpopularniejszych tradycji adwentowych utrzymywanych do dzisiaj należą: kalendarz adwentowy, wieńce adwentowe, strojenie choinki oraz jarmarki bożonarodzeniowe.

Kalendarz adwentowy

W adwentowym odliczaniu do Świąt Bożego Narodzenia pomaga kalendarz adwentowy. Niemieckie kalendarze przypominają te, które są dostępne u nas – na planszy znajdują się małe okienka z drobnymi „przyjemnościami”, które umilają odliczanie. Kalendarze adwentowe mogą mieć charakter religijny lub świecki. Ostatnimi czasy szczególnie popularne są kalendarze niespożywcze, czyli takie, które zawierają małe kosmetyki, skarpetki lub zabawki. Jedynym ograniczeniem tak naprawdę jest wyobraźnia! Początkowo kalendarz adwentowy funkcjonował jako kalendarz mikołajkowy, ponieważ był wręczany 6 grudnia. Pierwszy, ręcznie wykonany kalendarz adwentowy powstał około 200 lat temu w Niemczech i to stamtąd wywodzi się ta tradycja.

Kalendarz adwentowy

Wieńce adwentowe

Wieniec adwentowy stanowi formę ludowej domowej pobożności. Zazwyczaj jest wykonany z gałązek drzewa iglastego, z czterema świecami, które zapala się w każdą niedzielę adwentu. Pierwotnie wieniec był wieszany pod sufitem, obecnie coraz częściej jest stawiany w widocznym miejscu np. na stole. Ta tradycja również wywodzi się z Niemiec i jest kontynuowana do dzisiaj. Wieniec adwentowy symbolizuje czuwanie i gotowość na przyjście Jezusa, jest to symbol chrześcijański.

Wieniec adwentowy

Jarmarki świąteczne

Jarmarki są zazwyczaj organizowane na rynkach większych miast. Są otwierane w czasie adwentu i trwają aż do Nowego Roku! Na jarmarkach, podobnie jak w Polsce, można kupić choinki, ozdoby świąteczne oraz drobne upominki. Jednym z najbardziej popularnych jarmarków w Europie jest Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie, który jest uznawany za jedną z największych atrakcji Niemiec. To kolejna tradycja, która wywodzi się z Niemiec.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Choinka

Drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się. W Europie zwyczaj ubierania choinki rozpoczął się w Niemczech. Historyczne wzmianki mówią o XV i XVI wieku. Kiedyś na choince wieszano żywność – jabłka, ciastka lub orzechy. Ozdoby te stanowiły symbol zdrowia, siły i dobrego pożycia małżeńskiego. Co ciekawe, kiedyś na choince w Niemczech wieszało się również ogórka. Osoba, która go znalazła, otrzymywała dodatkowy prezent! Obecnie wiesza się  bombki przypominające dawne symbole.

Choinka

Czy warto wybrać się do Niemiec w okresie bożonarodzeniowym?

Podczas okresu adwentowego warto wybrać się do Niemiec, w szczególności na Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie można spróbować tradycyjnych kiełbasek, ponczu, grzanego wina oraz drożdżowej strucli, która jest najpopularniejszym bożonarodzeniowym ciastem.

 

Wyjazd do pracy za granicą w okolicy Świąt Bożego Narodzenia to świetna okazja do zapoznania się z lokalnymi zwyczajami. Jeśli szukasz obecnie pracy w Niemczech, to możemy pomóc Ci ją znaleźć. Sprawdź bieżące ogłoszenia do pracy w Niemczech lub skontaktuj się z nami mailowo pod adresem rekrutacja@mrjob.pl