Zatrudnienie I Przeciwdziałanie Bezrobociu, Szósty Miesiąc Spadku Bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w sierpniu do 13% – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. To szósty z rzędu miesiąc spadku bezrobocia. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się w tym czasie o 252 tys. osób.

W urzędach pracy na koniec sierpnia zarejestrowanych było 2 085 tys. osób. W porównaniu do lipca ich liczba zmniejszyła o 8,4 tys. W tym czasie stopa bezrobocia obniżyła się z 13,1% do 13%. Rok wcześniej bezrobocie w lipcu i sierpniu utrzymywało się na tym samym poziomie.

30.09

– W sześć miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła w tym roku o 252 tys. osób. Rok wcześniej było to 203 tys. Ten wynik, jak i kolejne pozytywne sygnały z gospodarki, dają nadzieję, że najgorsze na rynku pracy jest już za nami – powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych zmniejszyła się w jedenastu województwach. Największy spadek miał miejsce w województwie łódzkim (o 1,9 tys. osób), dolnośląskim (o 1,2 tys. osób) oraz zachodniopomorskim i lubelskim (po 1 tys. osób). Niewielki wzrost odnotowano w pięciu województwach – m.in. mazowieckim i świętokrzyskim. Najniższa stopa bezrobocia wystąpiła w województwie wielkopolskim – 9,5%, najwyższa w warmińsko-mazurskim – 20,2%.

Pracodawcy zgłosili w sierpniu do urzędów pracy 74,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 10 tys. – czyli 16% – więcej niż w lipcu tego roku i o 4,2 tys. więcej niż w sierpniu zeszłego roku. Liczba wakatów rośnie nieprzerwanie od czterech miesięcy. Wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w sierpniu przybyło w dziesięciu województwach. Największy wzrost miał miejsce w województwie opolskim, gdzie liczba ofert zwiększyła się 0,6 tys., czyli o 26%. Liczba zgłoszonych ofert pracy spadła w sześciu województwach, m.in. w pomorskim i śląskim.
Źródło: Dane MPiPS