Wakacyjna Praca Drogą Do Kariery

Dla tysięcy uczniów, maturzystów i studentów wakacje to okazja do rozpoczęcia kariery zawodowej. Jednak wejściu na rynek pracy towarzyszy weryfikacja posiadanych umiejętności. Niestety często ma miejsce zderzenie wygórowanych oczekiwań z brutalną rzeczywistością. Niemniej dla wielu młodych ludzi doświadczenie letniego zarobku może być furtką otwierającą dalszą drogę zawodową.

Dla tysięcy uczniów, maturzystów i studentów wakacje to okazja do rozpoczęcia kariery zawodowej. Jednak wejściu na rynek pracy towarzyszy weryfikacja posiadanych umiejętności. Niestety często ma miejsce zderzenie wygórowanych oczekiwań z brutalną rzeczywistością. Niemniej dla wielu młodych ludzi doświadczenie letniego zarobku może być furtką otwierającą dalszą drogę zawodową.

W sytuacji, gdy bezrobocie wśród młodych w wielu regionach Polski przekracza nawet 25%, znalezienie ciekawego i dobrze płatnego zajęcia jest zadaniem trudnym. Często jest to powód odkładania przez młodych decyzji o podjęciu pierwszej pracy. Niesłusznie – im później młoda osoba rozpocznie pracę, tym trudniej jej potem odnaleźć się na rynku. Co więcej wczesne doświadczenia z pracą sprzyjają późniejszym wyższym zarobkom.

Jak pokazuje raport podsumowujący III edycję badań BKL z 2012 roku „Młodość czy doświadczenie? Kapitał ludzki w Polsce” pracodawcy poszukujący specjalistów do pracy dostrzegają stopniowe pogarszanie się poziomu wykształcenia i zaczynają brać pod uwagę inne kryteria – na czoło wysuwa się doświadczenie zawodowe kandydatów. Tak więc bardzo ważna jest wczesna aktywizacja osób na rynku pracy, chociażby poprzez dorywcze prace w letnim okresie.

got_popo_europoslowie_603118411111111111

Wśród wakacyjnych ofert skierowanych dla osób młodych przeważają podstawowe prace w usługach. Poszukiwani są: kasjerzy, pracownicy pomocniczy w hipermarketach, sprzedawcy/doradcy klienta, pracownicy pomocniczy przy fakturowaniu etc. Wbrew pozorom takie proste zajęcia pozwalają młodym na wdrożenie się w reżim pracy, uczą dyscypliny, punktualności oraz świadczą o ich determinacji czy umiejętnościach odnalezienia się w sytuacjach stresowych.

Inaczej sytuacja wygląda za granicą. Tam najczęściej poszukiwani są pracownicy fizyczni: wysoko wykwalifikowani do prac budowlanych, czy nisko wykwalifikowani do zbiórki owoców, czy jako pomocnicy budowlani. Jednak w tym roku, znacznie mocniej niż w poprzednich lata, obserwujemy wzrost migracji pracowników z innych krajów europejskich. Katastrofalna sytuacja jest we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Grecji, a więc w państwach, które jeszcze niedawno były celem emigracji zarobkowej naszych rodaków. Obecnie kraje te same generują rzeszę bezrobotnych, z którymi muszą konkurować Polacy. Odnotowano gwałtowny 40 procentowy wzrost imigracji z unijnych krajów Południa objętych kryzysem finansowym. Polacy pracujący w np. Niemczech muszą więc stawić czoła nie tylko barierze językowej, ale również konkurencji ze strony nowych emigrantów.

Jednak wysokie bezrobocie wśród młodych Polaków to nie tylko skutek załamania się rynku pracy, ale również roszczeniowego nastawienia początkujących pracowników. Przejawia się to nie tylko wygórowanymi oczekiwaniami w odniesieniu do zarobków, ale również, np. w stosunku do czasu pracy, godzin wolnych i urlopów. Bez racjonalnego podejścia do pierwszej pracy, późniejsza droga kariery może okazać się jeszcze trudniejsza.

Wbrew pozorom wakacyjna praca, nawet ta najprostsza, może stać się ogromnym atutem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie przedstawiona. Nawet praca w barze szybkiej obsługi może świadczyć o tym, że młody człowiek potrafi pracować w niełatwych warunkach oraz nadaje się do kontaktów z ludźmi. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, żeby młody człowiek przy wyborze wakacyjnego zajęcia zwracał uwagę, czy praca, którą będzie wykonywał w jakimś stopniu jest zgodna z jego zainteresowaniami i tym, co chce w życiu robić. Idealnie by było, gdyby stopień zgodności był jak największy.
Bartosz Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego SA.

Źródło: saz.org.pl