Sierpniowe wieści z europejskiego rynku pracy od Ciett

W najnowszym raporcie CIETT „Eurociett Agency Work Business Indicator” Polska figuruje wysoko w rankingu państw pod względem rozwoju rynku pracy tymczasowej oraz uśrednionej wysokości dochodu branży.
Progres na poziomie 7,8% rok do roku w liczbie godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych (wskaźnik FTE) zdaje się być kontynuacją pozytywnego trendu. Praca tymczasowa odgrywa bowiem ważną rolę w regulowaniu rynku pracy poprzez jej funkcję pomostową oraz niwelującą szarą strefę gospodarki. Wynik ten jest drugim najwyższym od połowy 2011 roku. Szwajcaria wychodzi z ujemnych statystyk z lipcowym 10-procentowym wzrostem rok do roku. Z kolei Włochy podciągnęły się aż o ¼ w ostatnich 12 miesiącach (+27,4%). Polska z trzecim przyrostem w rankingu oscylującym na granicy 19,7% (dane za drugi kwartał 2015) stawia siebie w pozycji jednego liderów akceleracji rozwoju usług rynku pracy tymczasowej w Unii Europejskiej. Na przeciwległym biegunie pozostają Niemcy (-2,2%) oraz Norwegia (-8,8%) z ujemnymi wynikami.

 

Za wyjątkiem Norwegii (-8,6% za drugi kwartał 2015), wszystkie państwa objęte raportem odnotowują kilkuprocentowy wzrost w zakresie dochodów. Polski rynek przyśpieszył w drugim kwartale o 18,6%, co daje jej pierwsze miejsce w zestawieniu. Zaraz za nią znajdują się kraje skandynawskie: Holandia (+14%) oraz Dania (11,7%).

Źródło: Polskie Forum HR

got_popo_europoslowie_603118411111111111