Kiedy warto nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej?

Wiele się mówi na temat plusów współpracy z agencją pracy tymczasowej z perspektywy pracodawcy użytkownika. Wśród nich wymienia się elastyczność, bezpieczeństwo, swobodę wymiany personelu, wsparcie w płynności zatrudnienia, łatwe zapewnienie zastępstwa, odciążenie w procesach kadrowych i wiele innych.

Powyższe nie brzmią jednak jak plusy z perspektywy samego pracownika tymczasowego. Nie oznacza to, że współpraca z agencją pracy tymczasowej nie jest korzystnym  rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie! Dla wielu jest idealną formą zatrudnienia dopasowaną do rytmu życia, prywatnych preferencji i doświadczenia.

pracownik tymczasowy na produkcji

Kto najczęściej korzysta z usług agencji pracy?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż współpraca z agencją pracy tymczasowej jest właściwie dla każdego.

Rozpiętość grup wiekowych jest szeroka. Z usług agencji korzystają zarówno studenci, jak i osoby w wieku dojrzałym, po emerytów, którzy czują się na siłach, by zarobić dodatkowe pieniądze w wymiarze godzin dostosowanym do swoich możliwości.

Z usług agencji pracy tymczasowej korzystają również osoby, które sezonowo realizują się we własnych biznesach, ale ze względu na pogodę nie mogą świadczyć usług przez cały rok, np.: pracownicy związani z rolnictwem i uprawą roślin, czy turystyką. Agencja pracy tymczasowej zapewnia im szybkie znalezienie pracy, możliwość wyboru między różnorakimi ofertami, elastyczność związaną z terminem zakończenia zlecenia i dopasowanie do osobistych preferencji związanych z zakresem obowiązków.

Nawiązanie współpracy z agencją pracy tymczasowej jest optymalnym rozwiązaniem również dla obcokrajowców, którzy odczuwają stres w związku z nieznajomością i niezrozumieniem polskich przepisów związanych z legalizacją zatrudnienia.

Agencja pracy tymczasowej jest także świetnym rozwiązaniem dla osób bez konkretnych kwalifikacji oraz dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jaki kierunek w drodze zawodowej obrać.

Współpraca stała, czy krótkoterminowa? Którą wybrać

Czy warto korzystać ze współpracy z agencją pracy tymczasowej?

Jest co najmniej kilka powodów przemawiających ZA taką formą współpracy:

 • Zapewnienie płynności zatrudniania w przypadku zakończenia zalecenia.

Dobrą agencję pracy poznasz po szerokim portfolio Klientów z różnych branż, z którymi współpracuje na podstawie umów ramowych. Bazując na doświadczeniu i preferencjach kandydata, dopasowuje go do idealnego miejsca pracy, co stanowi niewątpliwie obopólną korzyść- zarówno dla pracodawcy użytkownika, jak i dla samego pracownika tymczasowego.

 • Bezpieczeństwo.

Poczucie bezpieczeństwa wynikające z terminowych wypłat i właściwego prowadzenia procesów księgowo kadrowych takich jak prowadzenia akt osobowych, rozliczanie czasu pracy i wynagrodzeń, nadzór nad terminowością przeprowadzenia badań lekarskich i wiele innych.
Agencje, które mają na uwadze dobro pracowników, biorą na siebie maksimum kwestii formalnych, takich jak wypełnianie różnego rodzaju formularzy, wniosków i deklaracji.

 • Możliwość zmiany stanowiska/ miejsca pracy w przypadku problemów.

Zgłoszenie problemów zaistniałych na miejscu pracy nie może pozostać bez echa. Godna zaufania agencja na bieżąco reaguje na ewentualne problemy w miejscu pracy, starając się znaleźć ich źródło i je eliminować w drodze porozumienia z pracodawcą użytkownikiem. W trudniejszych przypadkach szuka możliwości przeniesienia pracownika do innego miejsca pracy, bądź działu.

 • Sam decydujesz kiedy chcesz zrobić sobie przerwę i na jak długo podejmujesz współpracę.

Pracownik nie musi się wiązać długoterminowymi umowami. Sam profil działalności agencji pracy tymczasowej to potwierdza. Jednak nie musi to oznaczać krótkotrwałą współpracę. Model współpracy z APT zakłada, że Pracownik może być zatrudniony maksymalnie na 36 miesięcy, w tym do 18 miesięcy u jednego pracodawcy użytkownika. Na końcu pozostaje możliwość zatrudnienia bezpośrednio u pracodawcy użytkownika.

 • W przypadku agencji, która deleguje pracowników do Niemiec, możesz liczyć na wsparcie dedykowanego opiekuna.

Pierwszy wyjazd za granicę nie jest łatwą decyzją i może się wiązać z niepewnością i stresem. Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie w gąszczu przepisów obowiązujących poza granicami naszego kraju, ze wsparciem agencji, będzie Ci znacznie łatwiej. Agencja MR JOB zajmuje się całym procesem zatrudnienia i delegowania pracowników do Niemiec. Agencja weźmie na siebie odpowiedzialność za takie kwestie jak: znalezienie kontraktu dopasowanego do Twoich umiejętności, zadba o obsługę kadrową i cały proces legalnego zatrudnienia i najważniejsze- zapewni Ci bezpłatne zakwaterowanie w pobliżu miejsca pracy. Co istotne w trakcie kontraktu Agencja MR JOB zapewnia swoim pracowników wsparcie dedykowanego Managera Kontraktu i Opiekuna, do którego możesz zwrócić się zarówno w temacie formalności jak ewentualnych problemów w miejscu pracy.

 • Dopasowanie stanowiska do preferencji.

Testy kompetencyjne i wnikliwy wywiad z pracownikiem pozwoli precyzyjnie określić dopasowanie do danego stanowiska. Agencja pracy tymczasowej powinna doskonale znać specyfikę danego kontraktu. Minimalizuje to ryzyko nieporozumienia z pracownikami.

 • Możliwość zdobycia doświadczenia w różnych miejscach pracy i znalezienia stanowiska dopasowanego do Twoich potrzeb.

Jeśli okaże się, że dane stanowisko nie jest dla Ciebie, nie oznacza to zakończenia współpracy z agencją. Najważniejsza jest szczera komunikacja i przepływ informacji miedzy agencją a pracownikiem. Dedykowany Opiekun powinien zgłosić zapotrzebowanie na zmianę do Działu Rekrutacji, który poszuka miejsca pracy dopasowanego do preferencji.

Czy jest się czego obawiać?

Wady współpracy z APT są kwestią subiektywną. Wiele zależy od potrzeb i punktu widzenia.

Z jednej strony praca tymczasowa pozwala na zachowanie elastyczności zatrudnienia, z drugiej, nie będzie satysfakcjonowała osób, które potrzebują większej stabilizacji.

Prawa i obowiązki pracownika tymczasowego w zasadzie nie różnią się od tych, które przysługują pracownikom stałym, jednak podejmując się pracy tymczasowej, warto znać również  jej minusy:

 • kontrakty krótkoterminowe mogą wymagać mobilności i gotowości do przeprowadzki w przypadku ich zakończenia.
 • umowa o pracę tymczasową może być problemem w przypadku starania się o kredyt, leasing, czy pożyczkę.
 • za każdy przepracowany miesiąc pracownikowi tymczasowemu przysługują dwa dni urlopu, co daje 24 dni w roku wolne od pracy. Należy pamiętać, że w przypadku osób, których staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, jest to dwa dni mniej w skali roku, niż w przypadku zatrudnienia na podstawie stałej umowy o pracę.
 • pracownicy tymczasowi z reguły nie czują się mocno związani z miejscem pracy dopóty, dopóki nie otrzymają stałego kontraktu w danej firmie i może towarzyszyć im niepewność kontynuowania pracy.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem współpracy z Agencją Pracy Tymczasowej, sprawdzić, czy jest pracodawcą stabilnym i godnym zaufania. Jak zweryfikować i wybrać najlepszą agencję pracy dowiesz się w naszym artykule. Właściwy wybór zminimalizuje wszelkie ryzyka i zamknie wymienioną powyżej listę minusów.

Szukasz pracy w Polsce lub w Niemczech. Wybierz doświadczoną agencję pracy tymczasowej MR JOB i sprawdź nasze oferty pracy! 

Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech i pracuj komfortowo za granicą.