Wyjazd do pracy w Niemczech – jak pokonać niepewność przed wyjazdem?

Podjęcie decyzji o pracy w Niemczech zawsze może wzbudzać niepewność i wątpliwości. W końcu jest to duża zmiana dla każdego pracownika. Ponadto często jedziemy sami, nie wiemy, co może się zdarzyć, a wiele rzeczy jest poza naszą kontrolą. Powodów do strachu zatem nie brakuje i jest to całkowicie naturalna reakcja u każdego z nas. Warto jednak wiedzieć, że niepewność tę można przezwyciężać i bez strachu podjąć decyzję o wyjeździe do pracy do Niemiec.  

Niezależnie, czy jest to Twoja pierwsza praca w Niemczech, czy wyjeżdżasz kolejny raz, rozpoczęcie nowej pracy zawsze wzbudza dużo emocji. I to właśnie myśl, jak praca za granicą będzie wyglądała, często spędza sen z powiek wielu pracownikom. Rozwiązanie jest jednak proste! Niezależnie od rodzaju pracy, dokładnie poznaj ofertę pracy przed swoim wyjazdem do Niemiec. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się na pobyt za granicą. Na początku zawsze warto lepiej poznać pracodawcę – sprawdź opinię innych pracowników o firmie oraz obejrzyj jej strony internetowe lub profile w mediach społecznościowych. W trakcie rekrutacji zawsze zapytaj, jak będzie wyglądało zatrudnienie i jakie są jego warunki (w tym jaka będzie forma umowy), na czym polega praca oraz jakie są obowiązki na stanowisku. Pamiętaj, że więcej informacji o pracy w Niemczech pozwala zawsze lepiej przygotować się na wyjazd! To właśnie dlatego w MR JOB zawsze stawiamy na przejrzysty proces rekrutacji i zatrudnienia. Dokładnie przedstawiamy ofertę pracy, w tym zakres prac na stanowisku, opisujemy przedsiębiorstwa, w którym wykonywana będzie praca oraz przekazujemy dodatkowe informacje o zleceniu. Nasi pracownicy mogą również liczyć na pełne wsparcie Managera MR JOB, który pomoże rozpocząć im pracę w Niemczech. Cytując Pana Jana, który to właśnie z nami wyjechał po raz pierwszy do Niemiec:

Jak pierwszy raz jechałem, to wiadomo — człowiek się zastanawia, jak to będzie, jak mnie przyjmą, czy mnie odrzucą. Ale bardzo przyjemnie mnie tu przyjęli. Bardzo miła atmosfera. Z Wami też się dobrze współpracuje!

Cały wywiad z Panem Janem, który wyjechał do pracy w Niemczech z MR JOB znajdziesz TUTAJ!

Przed wyjazdem do Niemiec, dowiedz się jak najwięcej o nowej pracy

Kolejnym pytaniem często zadawanym sobie przez pracowników jest: jak zorganizować wyjazd do pracy do Niemiec? Jakie formalności są wymagane oraz jak wynająć zakwaterowanie za granicą? Odpowiedzią na te problemy jest wybieranie zatrudnienia przez agencję pracy, która wspiera pracownika w organizacji wyjazdu do pracy w Niemczech! Przykładowo: w MR JOB zapewniamy zorganizowanie i bezpłatne mieszkania na terenie Niemiec przez cały okres zatrudnienia. Oferujemy również wsparcie w formalnościach związanych z obowiązkowym meldunkiem w Niemczech oraz uzyskaniem numeru Steuer-ID. Następnie pomagamy pracownikom MR JOB w uzyskaniu korzystnej klasy podatkowej – więcej o klasach podatkowych znajdziesz w artykule: Klasy podatkowe w Niemczech. Każdego pracownika w trakcie codziennej pracy w Niemczech, wspiera również dedykowany Opiekun MR JOB! To właśnie on pomaga bezproblemowo rozpocząć pracę za granicą – znacząco ułatwiając wyjazd, szczególnie pracownikom wyjeżdżającym po raz pierwszy.

Wiele niepewności, zwłaszcza wśród pracowników bez znajomości języka niemieckiego, wzbudza również codzienny kontakt z przełożonym oraz współpracownikami. Obawiają się bariery językowej, która może wpływać na ich codzienną pracę. Brak języka niemieckiego nie jest jednak przeszkodą w rozpoczęciu pracy w Niemczech – zwłaszcza jeśli wybiera się sprawdzone agencja pracy takie jak MR JOB! Gdzie każdy nasz pracownik może liczyć na sprawdzone wsparcie naszych dwujęzycznych opiekunów oraz pomoc polskiego biura w trakcie zatrudnienia. Ponadto pracownicy MR JOB z reguły wyjeżdżają w małych grupach – dzięki temu nie jesteś zatem za granicą sam i możesz liczyć na innych Polaków. Dużą pomocą przed wyjazdem może okazać się również lepsze poznanie niemieckich zwyczajów, które ułatwią Twój start nowej sytuacji. Sprawdź nasz artykuł: Niemieckie zwyczaje, które warto znać!

Pracownicy MRJOB wyjeżdżają do Niemiec często w małych grupach

Niewątpliwie jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie niepewności związanych z wyjazdem do pracy w Niemczech jest wybranie współpracy ze sprawdzoną agencją pracy w Polsce. W MR JOB chętnie pomożemy Ci wyjechać do pracy za granicą. Na początku przedstawimy Ci ciekawe oferty pracy na terenie Niemiec, a następnie profesjonalnie przeprowadzimy przez proces rekrutacji i zatrudnienia. Na bieżąco odpowiemy również na wszystkie Twoje pytania oraz zapewnimy bezproblemowy pobyt i pracę za granicą. Aktualnie zatrudniamy ponad 550 osób na terenie Niemiec, a współpraca z nami została oceniona jako godna polecenie przez 9 na 10 naszych pracowników w Badaniach satysfakcji pracowników MR JOB 2021.

Planujesz wyjazd do pracy do Niemiec? Sprawdź jak analizować oferty pracy za granicą w naszym artykule: Praca w Niemczech – jak analizować oferty pracy?

A najnowsze oferty pracy w Niemczech z zakwaterowaniem, również dla kandydatów bez znajomości języka, znajdziesz TUTAJ!