Praca w Polsce: historie naszych pracowników zza granicy

Już od ponad 12 lat, MR JOB zatrudnia pracowników zza granicy – oferując pracę w Polsce obywatelom m.in. Ukrainy oraz Białorusi. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać tysiące pracowników, a za każdym z nich stała wyjątkowa perspektywa i doświadczenie zawodowe. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj historię 3 pracowników MR JOB, którzy postanowili zamieszkać oraz pracować na terenie Polski.

Nieprzerwanie od kilkunastu lat, oferujemy pracę w Polsce pracownikom z innych krajów. Posiadamy długoletnie doświadczenie i zatrudniamy w zakładach czołowych producentów, zlokalizowanych na Dolnym Śląsku. Oferujemy różnorodne oferty pracy dla stanowisk z różnych branż. A nasz proces rekrutacyjny został w pełni dopasowany do potrzeb i wymagań pracowników m.in. z Ukrainy. Jako MR JOB, wspieramy kandydatów na każdym etapie ich ścieżki zawodowej. Oferujemy pomoc doświadczonych konsultantów już od pierwszego kontaktu z naszym biurem. Pomagamy w znalezieniu dobrej pracy w Polsce i przeprowadzamy profesjonalną rekrutacją na wybrane stanowisko. Ponadto, wieloletnia współpraca z Urzędami, pozwala nam na pełne wsparcie pracowników również w kwestiach urzędowych takich jak uzyskanie zezwolenia na pracę w Polsce lub karty pobytu. A po przyjeździe do Polski, pomagamy w znalezieniu zakwaterowania oraz stale wspieramy osoby zatrudnione w czasie pracy – m.in. poprzez cykliczne spotkania w zakładach z konsultantami MR JOB. Więcej o naszym procesie, przeczytasz w artykule: Praca w Polsce z MR JOB dla osób z Ukrainy.

Praca w Polsce od zaraz

Nasz proces zatrudniania, pozwala nam oferować gwarancję stabilności pracy w Polsce. Zawsze stawiamy na sprawiedliwe warunki współpracy oraz legalne zatrudnienie. We wszystkich swoich działaniach przestrzegamy przepisów prawa oraz kierujemy się wzajemną uczciwością. A na rynku, wyróżnia nas zwłaszcza otwartość i zaangażowanie naszych konsultantów. Wierzymy, że za każdym naszym pracownikiem stoi wyjątkowa historia i perspektywa – dlatego tak ważne jest dla nas oferowanie im bezpiecznej i komfortowej pracy w Polsce.

Właśnie dlatego, powstał cykl #ludzieMR JOB, pozwalający bliżej poznać naszych pracowników – ich doświadczenia, wrażenia i opinie. W ostatnich miesiącach mieliśmy przyjemność spotkać się również z pracownikami z Ukrainy i Białorusi, którzy zdecydowali się na pracę w Polsce. Są to Pan Viacheslav, Pani Aksana oraz Pan Mykola.

Pan Viacheslav, pochodzi z Ukrainy i od listopada 2020 roku pracuje z MR JOB. Jest to jego pierwsza praca w Polsce – przyjechał z kolegami, jednak planuje w przyszłości zamieszkać tutaj z rodziną. Współpraca z MR JOB była czystym przypadkiem, zainteresowało go ogłoszenie, gdy szukał pracy dla przyjaciół i również postanowił spróbować. I jak mówi Pan Viacheslav: „jestem szczęśliwy, że tak jest. (…) (Współpracę oceniam) super! Z tego, co wiem i co mówią inni pracownicy to MR JOB to najlepsza agencja. Na 100%, a nawet na 200%!”[i].

Pierwsza praca w Polsce

Pani Aksana, jak sama mówi, zakochała się w Polsce od pierwszego wejrzenia. Pochodzi z Białorusi, a pierwszą pracę tutaj znalazła niemal 24 lata temu. Dzisiaj pracuje z MR JOB jako pracownik produkcji. W Polsce, mieszka obecnie z córką – jednak chciałaby żyć tutaj również z resztą swojej rodziny. Jej decyzja o przeprowadzce motywowana była zarówno sympatią do Polski, jak również finansami – jak sama mówi: „zarabiam tutaj dużo więcej niż zarabiałam u siebie w kraju. (…) a muszę wychować dzieci. I niestety – muszę pracować tam, gdzie jest najlepiej dla rodziny[ii].

Pan Mykola, przyjechał do pracy w Polsce, głównie ze względu na zarobki. Od stycznia 2020 roku, współpracuje z MR JOB na stanowisku lutowacza. Swoją obecną pracę w Polsce opisuje jako lekką i przyznaje, że widzi dużą różnicę między pracą tutaj a na Ukrainie. Jak sam mówi: „(Między pracą w Polsca a na Ukrainie) jest duża różnica! Na Ukrainie, pracowałem po 16 godzin. A tutaj 8 godzin i jak zostajesz to masz extra kasę. (…) W Polsce, mniej choruje bo mniej pracuje. (Jestem) Mniej zmęczony i lepiej się czuję”[iii].

Plusy pracy w Polsce

W trakcie rozmów z naszymi pracownikami, którzy przyjechali do pracy w Polsce zza granicy, często podkreślane były różnice w warunkach pracy. A zwłaszcza wysokość zarobków oraz czas pracy. Jak mówi Pani Aksana: „(Między pracą w Polsce, a na Białorusi) jest duża różnica! Po pierwsze: nawet pracując po 12h, opłaca mi się to. Czyli mam płacone za te 4 godziny. Na Białorusi, przymusowo muszę pracować te godziny i nie dostaję wypłaty za nie[iv].Praca w Polsce a na Białorusi - różnica

Natomiast o wysokości zarobków, Pan Viacheslav wypowiedział się następująco: „Między pracą na Ukrainie a w Polsce… Pieniądze to duża różnica. Mamy taki paradoks. W Polsce jest większa pensja, tańsze ceny na spożywcze produkty. A na Ukrainie: mniejsza pensja, a ceny większe[v]Praca w Polsce okazała się zatem bardziej opłacalna, a do tego sprawiedliwa i bezpieczna.Praca w Polsce a na Ukrainie - różnica

Atmosfera w pracy opisywana była jako bardzo miła, a kontakt z polskimi współpracownikami jako przyjazny. Jak przyznała Pani Aksana: „zawsze można się dogadać[vi]Wszyscy pracownicy zgodnie uznali, że również kontakt z naszymi konsultantami jest bardzo dobry. Jak mówi Pan Mykola: „Kontakt z pracownikami MR JOB jest fajny. Jak pracowałem wcześniej, w dwóch innych agencjach – po pracy nie było możliwości kontaktu. Tutaj, zadzwonię, po pracy z prywatnym pytaniem – wszystko jest szybko[vii] Doceniali zwłaszcza pomocność i dostępność konsultantów MR JOB, którzy zawsze chętnie ich wspierają.

Kontakt z MRJOB w pracy w Polsce

Ponadto, Pani Aksana, Pan Mykola oraz Pan Viacheslav – wszyscy wybraliby pracę w Polsce z MR JOB ponownie. Polecają ją również znajomym, i jak powiedział Pan Viacheslav: „Jeśli przyjeżdżać tu do pracy, to tylko z MR JOB! (…) Wszystkim kolegom na Ukrainie, co mają jakieś problemy rekomenduję MR JOB. I już tak było, że kolegę przywiozłem i MR JOB mu pomagało[viii].

Ocena pracy w Polsce przez pracowników zza granicy

Całe rozmowy z naszymi pracownikami, znaleźć można:

Wywiad z Panią Aksaną – TUTAJ!

Wywiad z Panem Viacheslav’em – TUTAJ!

Wywiad z Panem Mykola – TUTAJ!

Nasze 12-letnie doświadczenie i wiedza pozwoliły nam na stworzenie efektywnego i bezpiecznego system zatrudniania obywateli m.in. Ukrainy i Białorusi. Dzięki temu, MR JOB mogło zaoferować stabilną pracę w Polsce dla Pani Aksany, Pana Mykoli, Pana Viacheslav’a oraz wielu innych pracowników. Każdego z nich wyróżnia indywidualna historia i perspektywa, ale łączy jedno – pełne wsparcie zespołu MR JOB w trakcie pracy w Polsce.

Szukasz pracy w Polsce? Sprawdź nasze oferty pracy lub skontaktuj się bezpośrednio z naszymi konsultantami. Telefonicznie:

+48 535- 202- 021

+48 729- 463- 297

+48 727- 893- 623.

Lub mailowo: rekrutacja.ua@mrjob.pl.


[i] Wywiad z Panem Viacheslav’em.

[ii] Wywiad z Panią Aksaną.

[iii] Wywiad z Panem Mykolą.

[iv] Wywiad z Panią Aksaną.

[v] Wywiad z Panem Viacheslav’em.

[vi]Wywiad z Panią Aksaną.

[vii] Wywiad z Panem Mykolą.

[viii] Wywiad z Panem Viacheslav’em.