Praca w Niemczech a urlop w 2022

Początek nowego roku to dobra okazja, aby zaplanować swój urlop w roku 2022, zwłaszcza jeśli pracujesz na co dzień w Niemczech. W końcu dobrze przemyślany urlop wypoczynkowy pozwoli wykorzystać go jak najlepiej i umożliwi Ci dłuższy odpoczynek. Jest to również szansa na spędzenie więcej czasu z bliskimi w Polsce, dzięki wykorzystaniu dni ustawowo wolnych w Niemczech.

Każdy pracownik MR JOB zatrudniony na podstawie umowy o pracę tymczasową ma prawo do urlopu wypoczynkowego – niezależnie, czy pracuje on w Niemczech, czy w Polsce. Sposób naliczania płatnego urlopu różni się jednak od tego obowiązującego przy innych formach zatrudnienia. W pracy tymczasowej pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy-użytkownika, czyli pracodawcy na terenie Niemiec. Czas pracy na umowę o pracę tymczasową wlicza się również do Twojego stażu pracy. Oznacza to, że jest brany pod uwagę np. w trakcie wyliczania przysługującego Ci urlopu przy zatrudnieniu na umowę o pracę. Więcej o pracy tymczasowej znajdziesz w naszym artykule: Czy czas pracy na umowę pracy tymczasowej liczy się do stażu pracy? 5 mitów na temat pracy tymczasowej w Polsce Pamiętaj, że w trakcie współpracy z MR JOB, każdorazowo ustalasz swój urlop wypoczynkowy z bezpośrednim przełożonym w miejscu pracy w Niemczech! Po jego potwierdzeniu z firmą przekazujesz odpowiednią informację do nas czyli agencji MR JOB. Wysyłasz również wniosek podpisany przez niemieckiego przełożonego np. w formie zdjęcia do agencji.

W trakcie pracy tymczasowej urlop wypoczynkowy 2022 ustalasz bezpośrednio na miejscu pracy w Niemczech

Dni ustawowo wolne w Niemczech niekiedy znacząco różnią się od tych w Polsce. Co więcej, niemieckie dni wolne zależne są również od landu. W roku 2022 będzie 9 dni wolnych, obowiązujących na terenie całych Niemiec. Są to:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 15 kwietnia – Wielki Piątek
 • 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 26 maja – Wniebowstąpienie Pańskie
 • 6 czerwca – Poniedziałek Zielonoświątkowy czyli Zielone Świątki
 • 3 października – Dzień Zjednoczenia Niemiec
 • 25 i 26 grudnia – Święta Bożego Narodzenia

Planując urlop w takcie pracy w Niemczech w 2022, zwróć uwagę zwłaszcza na 26 maja, 6 czerwca oraz 3 października. 26 maja jako dzień wolny wypada w czwartek. Dodatkowy dzień urlopu w piątek (27 maja) sprawi zatem, że zyskasz długi weekend – idealny do spędzenia czasu z bliskimi w Polsce. 6 czerwca i 3 października przypadają w poniedziałek. Warto zatem wykorzystać dwa dni urlopu wypoczynkowego przed rozpoczęciem weekendu: w czwartek i piątek. W ten sposób zyskać możesz nawet do 5 dni wolnych!

Planując urlop wypoczynkowy 2022, pamiętaj o 9 dniach wolnych od pracy w Niemczech

Dodatkowo w 2022, w kalendarzu wybranych niemieckich landów znajduje się 11 dni wolnych, które możesz również wykorzystać przy urlopie wypoczynkowym. Są to:

 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli. Land: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Saksonia-Anhalt
 • 8 marca – Dzień Kobiet. Land: Berlin
 • 17 kwietnia – Niedziela Wielkanocna. Land: Brandenburgia
 • 5 czerwca – Zesłanie Ducha Świętego czyli Niedziela Zielone Świątki. Land: Brandenburgia
 • 16 czerwca – Boże Ciało. Land: Badenia–Wirtembergia, Bawaria, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Nadrenia Palatynat, Saara
 • 8 sierpnia – Święto Pokoju. Land: Bawaria
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Land: Saara Bawaria
 • 20 września – Światowy Dzień Dziecka. Land: Turyngia
 • 31 października – Dzień Reformacji Kościoła. Land: Brandenburgia, Mecklenburg-Vorpommern, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Turyngia, Hamburg, Brema, Schleswig-Holstein, Badenia-Wirtembergia
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych. Land: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nordrhein-Westfalen, Nadrenia Palatynat, Saara
 • 16 listopada – Dzień Skruchu. Land: Saksonia

Najwięcej dodatkowych dni wolnych w 2022 znaleźć można w landach takich jak Bawaria, Brandenburgia, Saar oraz Badenia-Wirtembergia. Pracując na terenie Bawarii, Badenia-Wirtembergia lub Saksonia-Anhalt, warto pamiętać o Święcie Trzech Króli. Jako dzień wolny wypada ono 6 stycznia w czwartek. Urlop wypoczynkowy w piątek sprawi zatem, że zyskasz długi weekend! Pracując w Berlinie, warto zaplanować urlop na 7 marca, czyli poniedziałek — 8 marca (wtorek) jest tam wolny. W Badenia – Wirtembergia, Bawaria, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Nadrenia Palatynat oraz Saara, pamiętaj o wolnym 16 czerwca, czyli Bożym Ciele! Biorąc urlop od pracy w Niemczech w terminie 17 czerwca, czyli w piątek, zyskasz kolejny długi weekend do wykorzystania. Pracując w Turyngii, jeśli zaplanujesz urlop na 19 września, czyli poniedziałek, możesz zyskać aż 4 dni wolne, dzięki Światowemu Dniu Dziecka. Podobnie jest z 1 listopada w wybranych landach. W roku 2022 Wszystkich Świętych przypada na wtorek. Zaplanuj zatem swój urlop wypoczynkowy na poniedziałek 31 października i ciesz się długim weekend z bliskimi! W Saksonii możesz zyskać nawet 5 dni wolnych w listopadzie. Wystarczy, że ustalisz swój urlop w terminie 14-15 listopada lub 17-18 listopada, z Dniem Skruchy wypadającym w środę 16 listopada 2022. Pamiętaj, że pracując na umowie o pracę tymczasową, urlop wypoczynkowy ustalasz każdorazowo z bezpośrednim przełożonym w Niemczech. Następnie wniosek podpisany przez niego przekazujesz do MR JOB!

Warunki pracy tymczasowej są bardzo podobne do innych umów o pracę, a każdy pracownik tymczasowy posiada prawo do urlopu wypoczynkowego. Właśnie dlatego warto rozważyć tę formę zatrudnienia, szukający pracy w Niemczech w 2022 roku. Wyjeżdżając, nie zapomnij również o dniach wolnych na terenie Niemiec i wykorzystaj je na dłuższy urlop w Polsce!

Sprawdź jak przygotować się do pracy w Niemczech w roku 2022 w naszym artykule: Jak przygotować się do pracy w Niemczech w 6 krokach

Szukasz pracy na terenie Niemiec? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech, również bez języka niemieckiego!