Pierwsze kroki po przyjeździe do pracy w Niemczech

Coraz więcej osób decyduje się na pracę za granicą, aby zdobyć nowe doświadczenia zawodowe i poprawić swoje warunki życia. Niemcy są jednym z najpopularniejszych celów dla pracowników z zagranicy, ze względu na stabilną gospodarkę i szeroki zakres możliwości zatrudnienia. Wielu z tych pracowników decyduje się na współpracę z agencją pracy tymczasowej, która może pomóc w znalezieniu odpowiednich ofert zatrudnienia i ułatwić proces adaptacji w nowym kraju. W tym artykule przedstawimy kilka pierwszych kroków, które warto podjąć po przyjeździe do Niemiec dla osób, które nawiązały już współpracę z agencją pracy tymczasowej.

Załatwienie formalności:

Po przyjeździe do Niemiec, niezależnie od tego, czy jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE, czy pochodzisz z kraju spoza UE, musisz załatwić pewne formalności.

Zarejestruj się w Urzędzie Meldunkowym:

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie swojego pobytu w Urzędzie Meldunkowym: (Einwohnermeldeamt). Pamiętaj, żeby do Urzędu Meldunkowego zabrać ze sobą dowód osobisty i zgodę na meldunek od właściciela mieszkania. Na miejscu urzędnik pomoże Ci uzupełnić dokumenty a Urząd Meldunkowy skieruje informację o dokonaniu meldunku do Urzędu Skarbowego. Po wizycie w urzędzie, otrzymasz meldunek zamieszkania (Anmeldung), który będzie niezbędny do uzyskania korzystnej klasy podatkowej w Niemczech, o czym przeczytasz w kolejnym punkcie…

Uzyskaj numer identyfikacyjny podatkowy (Steuernummer):

Jeśli pracujesz w Niemczech po raz pierwszy i nie masz nadanego numeru podatkowego, musisz go otrzymać. Na szczęście obecnie nie musisz kierować się do Urzędu Skarbowego. Informacja o meldunku z Urzędu Meldunkowego, kierowana jest bezpośrednio do właściwego Urzędu Skarbowego, a Ty musisz jedynie poczekać na odpowiednie dokumenty, które zostaną do Ciebie wysłane pod adres zameldowania.

WAŻNE: jeśli kiedykolwiek wcześniej pracowałeś w Niemczech i miałeś już nadany numer podatkowy (Steuernummer), powinieneś to zgłosić w Urzędzie Meldunkowym, gdyż w przeciwnym razie, zostanie on nadany ponownie, a to może spowodować komplikacje przy formalnościach w Urzędzie Skarbowym. Wszak numer podatkowy nadawany jest wyłącznie jeden raz.

 

mężczyzna odbierający korespondencję z Urzędu Skarbowego

korespondencja z Urzędu Skarbowego

Otwórz konto bankowe:

Zaleca się otworzenie konta bankowego w Niemczech, aby łatwiej zarządzać swoimi finansami i mieć możliwość płacenia kartą bez zbędnych prowizji. Jeśli masz już konto walutowe, zakładanie nowego konta nie jest konieczne. Jeśli jednak chcesz otrzymywać wypłatę w Euro a nie masz konta walutowego, skonsultuj się z różnymi bankami w swojej okolicy i wybierz najdogodniejszą opcję dla siebie. Będziesz potrzebował swojego numeru meldunkowego i dokumentów tożsamości.

Uzupełnij formalności, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne:

W Niemczech obowiązuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli pracujesz z Agencją MR JOB, jesteś ubezpieczony w ZUS. Do opieki zdrowotnej na terenie Niemiec upoważnia Cię karta EKUZ, zwana Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego- jest to oficjalny dokument unijny, który potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego leczenia w Niemczech. Karta EKUZ przydatna jest zwłaszcza w przypadku nieplanowanego leczenia w trakcie Twojego pobytu w Niemczech, np. w związku z niespodziewanym wypadkiem, nagłą chorobą czy kontuzją. Dokument umożliwia dostęp do opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele Niemiec – z zachowaniem wszystkich przywilejów i obowiązków. Wyrobienie karty jest bardzo proste. EKUZ wystawiana jest indywidualnie dla każdego pracownika, wyjeżdżającego do pracy w Niemczech, na podstawie dokumentu A1. Warto wiedzieć, że o druk A1 wnioskuje pracodawca i wystawiany jest zawsze na konkretną osobę ze wskazanym miejscem jej pracy. Dokument potwierdza Twoje legalne zatrudnienie z MR JOB za granicą oraz fakt opłacania przez agencję składek na ubezpieczenie społeczne. Druk A1 wystawiany jest przez ZUS i powinien dotrzeć do Ciebie do tygodnia po zatrudnieniu. Jak masz już dokument A1, wniosek o EKUZ złożyć możesz zdalnie za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, skrzynki podawczej ePUAP lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Podczas rejestracji należy podać adres, na który EKUZ zostanie wysłana. Wybierając złożenie wniosku za pomocą poczty elektronicznej, samodzielnie wypełniasz wniosek w związku z wykonywanie pracy w Niemczech. Jego skan, wraz z adresem, na który EKUZ ma zostać odesłana, przesyłasz na adres: ekuz.praca@nfz.gov.pl. Niezależnie od sposobu uzyskania EKUZ, Twój wniosek zostanie rozpatrzony w od 5 do 10 dni roboczych, a Ty będzie mógł cieszyć się bezpieczną pracą w Niemczech! Wszystkie sposoby uzyskania karty EKUZ, wraz ze szczegółowym opisem krok po kroku, znajdziesz na oficjalnej stronie NFZ – KLINKNIJ TUTAJ!  Aby mieć dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie Niemiec od razu po przyjeździe, możesz jeszcze przed wyjazdem do Niemiec złożyć wniosek o nadanie turystycznej karty EKUZ tą samą drogą.

Upewnij się, że masz wyposażenie wymagane na Twoim stanowisku pracy:

W przypadku współpracy z agencją MR JOB o wymaganym wyposażeniu poinformuje Cię Manager Kontraktu na etapie podpisania umowy. Jeśli współpracujesz z Agencją MR JOB, możesz otrzymać zwrot kosztów zakupu odzieży roboczej. Podstawą rozliczenia jest FV wystawiona na dane spółki, w której jesteś zatrudniony. Możliwe maksymalne kwoty zwrotu to:

  • Buty ochronne- 130 zł brutto
  • Spodnie/ spodnie ogrodniczki- 100 zł brutto
  • Bluza- 80 zł brutto

(opisane kwoty zwrotów są zgodne ze stanem faktycznym na marzec 2023 i mogą ulec zmianie- waloryzacji)

Więcej na temat zwrotu kosztów podroży, szkolenia bhp oraz odzieży ochronnej dowiesz się z ABC pracownika, który otrzymałeś od MR JOB zaraz po podpisaniu umowy.

Pamiętaj, że zwroty kosztów za przejazd, badania lekarskie i odzież roboczą będą dokonywane w terminie do 30 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Podstawą rozliczenia kosztów jest dostarczenie oryginałów faktur i/ lub rachunków, zatem warto je wysłać niezwłocznie na adres Centrali MR JOB.

Sprawdź jak wygląda Twój dojazd do pracy, żeby uniknąć stresu w dniu rozpoczęcia:

Najlepiej być z Niemczech nieco wcześniej, by zobaczyć, jak długo zajmuje dojazd do pracy i jakimi środkami transportu możesz do niej dotrzeć. Jeśli dysponujesz swoim samochodem, również warto rozeznać się w topografii terenu, by przy okazji zobaczyć, gdzie po drodze zrobisz niezbędne zakupy.

Mimo bliskości geograficznej, jest kilka wyraźnych różnic między  Polakami a Niemcami. Warto zapoznać się z niemieckimi zwyczajami, by ułatwić sobie adaptację i uniknąć zaskoczenia w banalnych, z pozoru, życiowych sytuacjach. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat niemieckich zwyczajów.

Jeśli myślisz o przeprowadzce do Niemiec, a boisz się trudności z formalnościami, pamiętaj, że każdy pracownik MR JOB, po podpisaniu umowy, ma przydzielonego dedykowanego Opiekuna, który wspiera pracownika w wyżej wymienionych kwestiach.

Szukasz pracy w Niemczech? Skontaktuj się z nami pod adresem: rekrutacja@mrjob.pl

Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech i pracuj komfortowo za granicą – kliknij tutaj! 

 

 

.