Kryzys na niemieckim rynku pracy czyli brak wykwalifikowanych pracowników

Coraz częściej największe rynki pracy na świecie zmagają się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, chętnych do rozpoczęcia zatrudnienia. Problem braku pracowników dotyczy również Niemiec, gdzie od jakiegoś czasu wiele przedsiębiorstw boryka się z kryzysem kadrowym. Już teraz zaczyna brakować rąk do pracy, a prognozy nie są optymistyczne.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników to problem zauważalny w Niemczech już od kilku lat. Jak oceniła niemiecka komisarz ds. integracji Annette Widmann-Mauz, krajowi może grozić desperackie poszukiwanie wykwalifikowanej siły roboczej. Problem zauważony został również przez Federalną Agencję Pracy w Niemczech, Instytut Gospodarki Niemieckiej czy niemieckich polityków. Według danych Federalnej Agencji Pracy w Niemczech, które udostępnione zostały dla „Welt am Sonntag”, aktualnie poszukiwanych jest ponad 1,2 miliona pracowników. Dwie trzecie z nich to pracownicy wykwalifikowani. Specjalistów brakuje w aż 70 branżach, a na liście 15 poszukiwanych zawodów znaleźli się m.in. elektrycy, hydraulicy oraz technicy ogrzewania i klimatyzacji. Brak wykwalifikowanych pracowników to kryzys na niemieckim rynku pracy, który ma poważne konsekwencje dla przedsiębiorców. Problem pojawia się w coraz większej ilości branż i uderza kolejne firmy w Niemczech. Przez brak pracowników zmuszone są do rezygnacji z zamówień, czyli dodatkowego zarobku. W najczarniejszym scenariuszu dla Niemiec niedobór pracowników może zmienić się w sytuację podobną do tej w Wielkiej Brytanii. Brak pracowników doprowadził tam do zauważalnych braków zaopatrzenia w różnych sektorach i wstrząsnął codziennym funkcjonowaniem wielu branż.

Kryzys na niemieckim rynku pracy to brak pracowników takich jak elektrycy czy hydraulicy

Odpowiedzią na poszerzający się brak pracowników w Niemczech jest zatrudnienie zewnętrzne wykwalifikowanych pracowników z Polski. Celem zatrudnienia zewnętrznego jest rekrutacja i zatrudnienie pracowników odpowiadających oczekiwaniom, przedstawionym przez niemieckiego przedsiębiorcę. Rozwiązanie to oferuje dostęp do szerokiej grupy polskich specjalistów z różnych branż, którzy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem. Co więcej, osoby delegowane do pracy posiadają wykształcenie kierunkowe, zestaw umiejętności oraz wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Pracownicy z Polski to również stabilny zespół specjalistów, których wyróżnia wysoka motywacja do pracy. Często chwaleni są za sumienność i zaangażowanie oraz wysoką efektywność. Kompleksowy proces delegowania pracowników z Polski może być poszukiwaną odpowiedzią na kryzys braku pracowników na niemieckim rynku pracy. Zatrudnianie przez agencję pracy z Polski znacząco ułatwia także cały proces dla przedsiębiorstwa w Niemczech – jednocześnie gwarantując wszystkie korzyści. W trakcie współpracy to właśnie agencja pracy przejmuje proces rekrutacji i zatrudnienia pracowników – zapewniając wykwalifikowanych pracowników w wybranym terminie. Więcej o zatrudnianiu zewnętrznym pracowników z Polski znajdą Państwo w naszym artykule:  Zatrudnianie zewnętrzne i współpraca z agencją pracy z Polski. 

Pracownicy z Polski to odpowiedź na brak pracowników w Niemczech i kryzys na rynku pracy

Niemiecki rynek pracy wciąż się rozwija, nieustannie tworząc nowe miejsca pracy i zwiększając swoje zapotrzebowanie na pracowników. Właśnie dlatego, niebezpieczeństwo kryzysu związanego z brakiem pracowników w Niemczech jest tak poważne i może dotkliwie zahamować rozwój gospodarczy. Prognozy ekspertów nie są optymistyczne – liczba brakujących specjalistów regularnie wzrasta, a imigracja zarobkowa zwalnia. Jedną z rozsądnych odpowiedzi na brak wykwalifikowanych pracowników jest zatrudnienie zewnętrzne, czyli delegowania doświadczonych pracowników z Polski. Umożliwia ono dostęp do doświadczonych specjalistów z różnych branż – w tym przedstawicieli poszukiwanych zawodów takich jak elektrycy lub hydraulicy!

Wszystkie plusy i minusy zatrudniania pracowników z Polski, poznają Państwo w naszym artykule: Pracownicy z Polski – plusy i minusy zatrudniania Polaków

W razie dodatkowych pytań, związanych z zatrudnianiem zewnętrznym pracowników z Polski, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem: anfrage@mrjob.pl