Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy? Ze względu na zmienność rynku pracy, wiele firm zastanawia się, jak pozyskać wykwalifikowanych pracowników, którzy będą lojalni i rzetelni. Wybór często pada na pracowników z Ukrainy, ponieważ charakteryzują się oni wysoką jakością pracy i elastycznością. Ze względu na sytuację polityczną kraju, wiele osób z Ukrainy szuka lepszych możliwości życiowych poza granicami swojego kraju. Wielu z nich zna język polski, co ułatwia komunikację z pracodawcą i klientami. W artykule omówimy różne metody pozyskiwania pracowników z Ukrainy, takie jak rekrutacja przez portale pracy, bezpośrednie rekrutowanie pracowników oraz rekrutacja przez agencje pracy tymczasowej.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Na początku warto zastanowić się, dlaczego warto pozyskiwać pracowników z Ukrainy. Przede wszystkim zatrudnienie pracowników z Ukrainy może przynieść wiele korzyści dla firm, w tym:

 • Większa motywacja do pracy dzięki wyższym zarobkom – dla Ukraińców pracujących w Polsce, proponowane przez Polskich pracodawców wynagrodzenie jest atrakcyjniejsze w porównaniu z zarobkami w ich kraju.
 • Brak barier językowych – wielu pracowników z Ukrainy zna język polski, lub jest się go w stanie bardzo szybko nauczyć, co ułatwia komunikację z pracodawcą i klientami.
 • Wysoka jakość pracy – pracownicy z Ukrainy są z reguły wykwalifikowani i rzetelni, co pozytywnie wpływa na jakość wykonywanej przez nich pracy.
 • Elastyczność i mobilność – Ukraińcy są często gotowi do pracy w różnych godzinach i miejscach, co sprawia, że są bardziej elastyczni niż pracownicy z innych krajów.
 • Relatywnie prosty proces zatrudnienia i perspektywa współpracy na dłużej.

montażystka z Ukrainy

Możliwości zatrudnienia pracowników z Ukrainy

Istnieje kilka sposobów na pozyskanie pracowników z Ukrainy. Poniżej wymieniamy trzy najpopularniejsze metody:

 • Rekrutacja przez portale pracy – wiele polskich firm korzysta z portali pracy, aby pozyskać pracowników z Ukrainy. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą samodzielnie przeprowadzić proces rekrutacji i mają do tego odpowiednie zasoby.
 • Bezpośrednie rekrutowanie pracowników – pracodawcy mogą także sami poszukiwać pracowników z Ukrainy, korzystając z różnych kanałów. Zazwyczaj odbywa się to przez zamieszczanie ogłoszeń na różnych portalach internetowych, w mediach społecznościowych lub przez rekomendacje od innych pracowników.
 • Rekrutacja przez agencje pracy tymczasowej – agencje pracy tymczasowej oferują kompleksowe rozwiązania dla firm, które chcą pozyskać pracowników z Ukrainy. Przeprowadzają cały proces rekrutacji, załatwiają formalności związane z zatrudnieniem oraz zapewniają obsługę pracowników.

Rekrutacja przez portale pracy

Rekrutacja przez portale pracy to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania pracowników z Ukrainy. Firmy mogą umieszczać ogłoszenia na portalach z ofertami pracy skierowanymi do Ukraińców, takich jak Pracuj.pl, GoldenLine.pl, Indeed, Jooble, czy Rocket Jobs. Portalami z ogłoszeniami pracy dla Ukraińców są także: Rabota.ua, Jobs-ua, czy Work.ua.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że pracodawcy sami mogą wybierać kandydatów, którzy spełniają ich wymagania i odpowiadają na potrzeby. Z drugiej strony, sama rekrutacja jest czasochłonna i wymaga zaangażowania odpowiednich zasobów, takich jak odpowiednie narzędzia i personel.

Bezpośrednie rekrutowanie pracowników

Rekrutacja bezpośrednia to kolejna możliwość pozyskiwania pracowników z Ukrainy. Pracodawcy mogą szukać zainteresowanych poprzez rekomendacje innych pracowników, a także poprzez bezpośrednie ogłoszenia w Internecie.

W procesie rekrutacji należy dokładnie sprawdzać kwalifikacje i doświadczenie potencjalnych pracowników oraz zwracać uwagę na ich znajomość języka polskiego lub innych języków, w zależności od wymagań stanowiska.

Dobrym rozwiązaniem może być współpraca z organizacjami lub stowarzyszeniami Ukraińców w Polsce, które pomagają w integracji i adaptacji pracowników z Ukrainy do życia i pracy w Polsce. W ten sposób można również zyskać zaufanie i lojalność pracowników, co przekłada się na długotrwałą i owocną współpracę.

Rekrutacja przez Agencję Pracy Tymczasowej

Rekrutacja przez Agencję Pracy Tymczasowej to kompleksowe rozwiązanie dla firm, które chcą pozyskać pracowników z Ukrainy. Agencje oferują wsparcie na każdym etapie procesu zatrudnienia, począwszy od rekrutacji, poprzez formalności związane z zatrudnieniem, aż po opiekę nad pracownikami.

Korzyścią takiego rozwiązania jest to, że agencje pracy tymczasowej posiadają specjalistyczne narzędzia i wiedzę, która pozwala im na skuteczną rekrutację i zarządzanie pracownikami z Ukrainy. Dzięki temu pracodawcy mogą skupić się na prowadzeniu swojego biznesu, a agencje wykonują zadania za nich, załatwiając wszelkie formalności związane z zatrudnieniem pracowników. Dodatkową korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość elastycznego zarządzania zapotrzebowaniem na pracowników. W przypadku zakończenia danego etapu procesu produkcyjnego, wystarczy zmienić zapotrzebowanie za pomocą zamówienia w ramach współpracy z agencją, a ta zadba o skierowanie pracowników na inny kontrakt bez skomplikowanych formalności.

Opis procesu zatrudniania pracowników z Ukrainy w MRJOB

Jak wybrać odpowiednią opcję?

Decyzja o wyborze sposobu rekrutacji pracowników z Ukrainy powinna być oparta na analizie indywidualnych potrzeb i sytuacji danego przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak: liczba potrzebnych pracowników, budżet przeznaczony na rekrutację, czas potrzebny na zatrudnienie pracowników, czy preferencje pracodawcy. Każda z opcji rekrutacji ma swoje zalety i wady. Rekrutacja przez agencję pracy tymczasowej, w krótszej perspektywie może być nieco bardziej kosztowna, ale pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność procesu rekrutacji, zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw. W przypadku zatrudnienia większej liczby pracowników, możliwe jest negocjowanie specjalnych warunków współpracy z agencją i znacznie niższej prowizji. Bezpośrednia rekrutacja pracowników może być tańsza, ale wymaga poświęcenia czasu na analizę rynku pracy i proces rekrutacyjny.

Jakie korzyści niesie ze sobą skorzystanie z Agencji Pracy Tymczasowej?

Agencje pracy tymczasowej oferują swoim klientom wiele korzyści, w tym:

 • Szybkość procesu rekrutacji – agencje zatrudniają specjalistów od rekrutacji i selekcji, co pozwala na szybkie pozyskanie kandydatów na stanowiska pracy.
 • Znajomość rynku pracy – agencje mają dostęp do informacji na temat rynku pracy i trendów w branżach, dzięki czemu mogą znaleźć kandydatów, którzy odpowiadają wymaganiom danego przedsiębiorstwa.
 • Profesjonalizm – agencje zatrudniają specjalistów, którzy zajmują się kompleksową obsługą procesu rekrutacji, co pozwala na oszczędność czasu i minimalizację ryzyka związanego z błędnym wyborem kandydata.
 • Bezpieczeństwo prawne – agencje zatrudniają pracowników na podstawie umów o pracę tymczasową, co minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów związanych z prawem pracy.
 • Oszczędność czasu i kosztów – zlecając agencji rekrutacje, przedsiębiorstwo może zaoszczędzić czas i pieniądze, które musiałoby poświęcić na samodzielne przeprowadzenie procesu rekrutacji.
 • Elastyczność w regulowaniu zapotrzebowania na pracowników.

Warto pamiętać, że wybór agencji pracy tymczasowej powinien być przemyślany i oparty na dokładnej analizie potrzeb przedsiębiorstwa oraz oferty agencji.

Jak wybrać odpowiednią Agencję Pracy Tymczasowej?

Wybór odpowiedniej agencji pracy tymczasowej jest kluczowy dla sukcesu rekrutacji pracowników z Ukrainy. Przy wyborze agencji warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Doświadczenie – im dłużej agencja działa na rynku, tym większe prawdopodobieństwo, że ma sprawdzone metody rekrutacji oraz bogate doświadczenie w obsłudze pracowników.
 • Współpraca z pracodawcami – warto zapytać, z jakimi firmami agencja już współpracowała i jakie wyniki osiągnęła. To pozwoli ocenić, czy agencja ma już doświadczenie w pozyskiwaniu pracowników z branży, w której działa nasza firma.
 • Bezpieczeństwo i legalność –ważne, aby wybrać agencję, która działa legalnie i zapewnia bezpieczeństwo prawnie i finansowe naszej firmie. Warto zwrócić uwagę na to, czy agencja posiada certyfikaty i licencje pozwalające na legalne prowadzenie działalności.
 • Dostępność pracowników – przed wyborem agencji warto zapytać, jakie narzędzia i metody wykorzystuje do pozyskiwania pracowników oraz jakie ma źródła pozyskiwania kandydatów. To pozwoli ocenić, jakie jest prawdopodobieństwo znalezienia przez agencję odpowiednich pracowników dla naszej firmy.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy może przynieść wiele korzyści dla naszej firmy, jednak należy pamiętać, że dobór odpowiedniej metody rekrutacji oraz agencji pracy tymczasowej jest kluczowy dla sukcesu całego procesu. Wybierając agencję, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie, współpracę z pracodawcami, legalność działania oraz dostępność pracowników. Ostatecznie, decydując się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy, warto pamiętać o kulturze organizacyjnej, która zachęci ich do dalszej pracy i rozwoju w naszej firmie.

Posiadasz dodatkowe pytania, jak działa agencja pracy tymczasowej i jak może pomóc Twojej firmie? Skontaktuj się z nam poprzez formularz kontaktowy lub mailowo: zapytania@mrjob.pl