Jak napisać CV? Porady i wskazówki

Pisanie CV, a następnie przesłanie go do rekrutera jest dzisiaj jednym z głównych etapów procesu rekrutacji, którego nie da się pominąć. To właśnie selekcja wysłanych dokumentów pozwala na wyłonienie kandydatów do rozmów kwalifikacyjnych, a następnie zatrudnienie ich w firmie. W związku z tym pracownicy często zastanawiają się: jak napisać CV i jak powinno ono wyglądać? W tym artykule znajdziesz garść pomocnych wskazówek, które pozwolą Ci na stworzenie CV, a dzięki temu zdobycie pracy!

Zacznijmy od podstaw. W prostych słowach, CV to dokument stworzony przez pracownika, przedstawiający jego życiorys zawodowy. Używany jest w trakcie procesu rekrutacyjnego, ponieważ pozwala bliżej poznać kandydata. Zatem jak napisać CV i co powinno się w nim znaleźć? Odpowiedź jest prosta! W dokumencie powinny znaleźć się podstawowe informacje takie jak:

  • Dane osobowe kandydata – a w tym imię i nazwisko oraz dane kontaktowe, które pozwolą skontaktować się z nim i zaprosić go np. na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj, że zamieszczenie zdjęcie w CV zależy od preferencji kandydata i nie jest wymagane!
  • Doświadczenie zawodowe – czyli informacje na temat poprzednich miejsc zatrudnienia kandydata. W tej sekcji, wskazane powinno zostać miejsce pracy oraz okres zatrudnienia. Warto wiedzieć, że w doświadczeniu zawodowym opisać można zarówno legalną pracę, jak i pracę wykonywaną bez umowy czyli tzw. „pracę na czarno”.
  • Umiejętności i kwalifikacje – czyli lista umiejętności kandydata w odniesieniu do oferty pracy. Przykładowo: aplikując na stanowisko spawacza, warto szczegółowo opisać umiejętność spawania – czy jest to np. spawanie MAG czy TIG? Nie zapomnij również określić na jakim poziomie jest Twoja umiejętność!
  • Wykształcenie – w sekcji wykształcenie, warto zamieścić informację zwłaszcza o wykształceniu technicznym oraz zawodowym.
  • Kursy oraz certyfikaty – w CV zawsze warto wskazywać posiadane przez pracownika uprawnienia. Zwłaszcza jeśli oferta pracy dotyczy stanowisk technicznych np. stanowiska elektryka.

Jak napisać CV - zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Ostatni elementem CV, o którym nie można zapomnieć, jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez firmę, do której wysłany będzie dokument. Przykładowo, klauzula używana przez MR JOB to:

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o. w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko. Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę.

2.  Wyrażam zgodę̨ na przetwarzanie podanych danych osobowych przez MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o., ul. Biskupia 1, 59-220 Legnica, NIP 691 250 35 09  dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji w zakresie niezbędnym do kontaktu ze mną drogą elektroniczną, jak również telefonicznie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tj.: Dz. U. z 2016r. poz. 922 ze zm.) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016r. w sprawie ochrony danych fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L Nr 119 z 2016r.). Oświadczam, że zapoznałem się z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych i prawach osób, których dane są przetwarzane, zawartymi w Polityce prywatności.

Umieszczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w CV umożliwia kandydatowi wzięcie udziału w procesie rekrutacji. A treść klauzuli może różnić się w zależności od oferty pracy oraz pracodawcy – jednak zawsze jest obowiązkowym elementem dokumentu!

Jak napisać CV do pracy - rekrutacja

Wiesz już zatem co powinno zawierać CV, jednak wciąż zastanawiasz się: dlaczego muszę je napisać? Czy możliwe jest zatrudnienie bez przesłania CV? W dzisiejszym procesie rekrutacyjnym, selekcja CV kandydatów jest jednym z podstawowych elementów profesjonalnej rekrutacji. To właśnie na podstawie dokumentów aplikacyjnych, prowadzone są m.in. późniejsze rozmowy rekrutacyjne, które umożliwiają legalne zatrudnienie pracownika. CV jest również jednym z dokumentów kadrowych u pracodawcy. Właśnie dlatego, przesłanie CV jest zawsze konieczne i nigdy nie zostanie pominięte w profesjonalnej rekrutacji, prowadzonej przez doświadczonego pracodawcę.

W trakcie pisania CV, warto pamiętać, że jest to jeden z głównych dokumentów aplikacyjnych na podstawie którego prowadzona jest wstępna rekrutacja. CV powinno zawsze zawierać prawdzie informacje na temat doświadczenia, umiejętności i kwalifikacji kandydata. Wszelkie nieprawidłowości i tak zostaną odkryte – w trakcie rozmów kwalifikacyjnych lub w pierwszych tygodniach pracy. Ponadto, w każdym CV, najważniejsza jest jego czytelność. Dokument powinien mieć prostą formę i zawierać zrozumiały podział na sekcje. Standardowo CV powinno zajmować maksymalnie dwie strony – a jego idealna długość to jedna strona A4. Pisząc CV, zawsze warto pamiętać, że dla każdego rekrutera najważniejsza jest treść, która umożliwia poznanie doświadczenia i umiejętności kandydata.

MRJOB jak napisać cv które da ci prace

Podsumowując: jak napisać dobre CV? Ponieważ jest to jedna z naszych wizytówek u przeszłego pracodawcy, zawsze warto postawić na jej czytelność. Wystarczy prosty dokument, który zawierał będzie wszystkie potrzebne informacje na temat kandydata oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w czasie rekrutacji. Pamiętaj, że niezależnie od formy CV i tak najważniejsze są Twoje doświadczenie i umiejętności – i to one ostatecznie zadecydują o zatrudnieniu!

Wiesz już jak napisać CV? Sprawdź nasze oferty pracy w Polsce i w Niemczech!