Jak działa agencja pracy tymczasowej – podstawowe informacje

Na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, rosnącą popularność jako rozwiązanie HR zyskuje współpraca z agencją pracy tymczasowej. W artykule zebraliśmy najważniejsze pytania o tej formie zatrudniania, w tym m.in. jak działa agencja pracy tymczasowej, kiedy warto rozważyć pracowników tymczasowych oraz ile kosztuje to rozwiązanie HR.  

Jak działa agencja pracy tymczasowej?

Zasady funkcjonowania agencji pracy tymczasowej reguluje Ustawa z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ustawa określa m.in. jak działa praca tymczasowa, podstawy zatrudniania zewnętrznego pracowników oraz zasady kierowania ich do pracy. Wśród kluczowych podmiotów pracy tymczasowej są:

  • Agencja pracy tymczasowej, czyli podmiot zatrudniający pracownika tymczasowego na podstawie umowy. Agencja posiada status pracodawcy oraz kieruje pracownika do pracy w wybranym przedsiębiorstwie.
  • Pracodawca-użytkownik, czyli podmiot, do którego skierowany został pracownik tymczasowy i gdzie wykonuje pracę. Pracodawca-użytkownik wyznacza zadania oraz kontroluje ich wykonanie.
  • Pracownik tymczasowy, czyli osoba zatrudniona do pracy przez agencję pracy tymczasowej. Wykonująca pracę u pracodawcy-użytkownika, czyli miejscu wskazanym w zawartej umowie o pracę.

W trakcie pracy tymczasowej podmioty związane są trójstronną relacją z ustaleniami wobec trzech stron umowy. Agencja pracy tymczasowej związana jest z pracodawcą-użytkownikiem umową o współpracy w zakresie dostarczenia pracowników do przedsiębiorstwa. Pracownik tymczasowy związany jest z agencją umową o pracę lub umową cywilnoprawną, wykonując swoją pracę na rzecz pracodawcy-użytkownika. Jak zatem w praktyce działa agencja pracy tymczasowej? Na podstawie ustalonego zapotrzebowania, agencja pracy tymczasowej rekrutuje oraz zatrudnia pracownika tymczasowego, następnie oddelegowuje go do pracy w firmie pracodawcy-użytkownika. Jednocześnie, agencja pracy pozostaje bezpośrednim pracodawcą pracownika. Organizuje jego badania lekarskie, obsługuje procesy kadrowo-płacowe (w tym m.in. terminową wypłatę wynagrodzeń czy wydawanie zaświadczeń) oraz kontroluje poziom jego absencji. I to właśnie agencja pracy tymczasowej posiada odpowiedzialność prawną za dopuszczenie kandydata do pracy oraz legalność jego zatrudnienia. Więcej o zasadach współpracy z agencją pracy tymczasowej, znajdą Państwo w naszym artykule: Jak wygląda współpraca z agencją pracy tymczasowej?

Działanie agencji pracy tymczasowej opiera się na trójstronnej relacji między agencją, pracownikiem i firmą

Kiedy warto skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej?

Wiedząc, jak działa agencja pracy tymczasowej, odpowiedzmy na pytanie, kiedy warto skorzystać z jej usług? Kompleksowa obsługa, doświadczenie i wsparcie ekspertów decydują, że agencja to atrakcyjny partner HR dla każdego przedsiębiorstwa. Usługi docenią zwłaszcza branże wyróżniające się wysoką sezonowością, dzięki dopasowaniu struktury do bieżących potrzeb firmy. Współpraca z agencją pracy tymczasowej to również ciekawe rozwiązanie HR w zakresie pracowników na okres próbny. Umożliwia lepsze poznanie i sprawdzenie kandydata, przed jego zatrudnieniem w firmie – tym samym ograniczając koszty nieefektywnej rekrutacji. Dzięki elastyczności tej formy współpracy, zasady agencji pracy tymczasowej sprawdzą się w trakcie absencji stałych pracowników (np. w sezonie urlopowym). Mogą także stanowić zaletę przy zatrudnianiu pracowników spoza Polski. Znacząco ułatwiając proces nawiązania współpracy z obcokrajowcami dla pracodawcy-użytkownika poprzez przejęcie formalności oraz obowiązków pracodawcy.

Ile kosztują usługi agencji pracy tymczasowej?

Koszt usług agencji pracy tymczasowej zależy od kilku czynników. Wśród nich kluczową rolę pełni kompleksowość zlecenia, która wpływa na m.in. ilość i czas pracy, jaki agencja poświęci jego realizacji. Znaczący wpływ ma również poszukiwane stanowisko oraz dostępność kandydatów na rynku pracy, branża czy sezon. Każdorazowo, agencja określa zatem zakres zlecenia, dobiera odpowiednie narzędzia oraz szacuje czas realizacji projektu. W praktyce oznacza to, że każde zlecenie wycenianie jest indywidualnie przez agencję pracy tymczasowej, a pracodawca-użytkownik dostaje przejrzysty kosztorys oraz ofertę przed zawarciem współpracy.

Agencja pracy tymczasowej wycenia koszt działania na podstawie kompleksowości oraz szczegółów zlecenia

Agencja pracy tymczasowej to sprawdzone narzędzie HR, od wielu lat wspierające przedsiębiorstwa z różnych branż. Uproszczone procesy kadrowe w przedsiębiorstwie i kompleksowa obsługa zatrudnienia to tylko niektóre z jego zalet, które sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług pracy tymczasowej i zyskanie wszystkich jej korzyści!

Więcej o zaletach współpracy z agencją pracy tymczasowej, znajdziesz w naszym artykule: 3 korzyści, dla których warto skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej

Posiadasz dodatkowe pytania, jak działa agencja pracy tymczasowej i jak może pomóc Twojej firmie? Skontaktuj się z nam poprzez formularz kontaktowy lub mailowo: zapytania@mrjob.pl