Dni wolne od pracy w Niemczech w 2024 – zaplanuj swój urlop!

Urlop wypoczynkowy to nie tylko punkty w regulaminie pracy czy zobowiązanie pracodawcy. To bardzo istotny i ważny czas dla każdego pracownika.

Niech urlop nie będzie tylko przerwą w kalendarzu, lecz oddechem, który pozwoli pracownikowi na odzyskanie energii i znalezienie równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Sprawdź, jak wypadają dni wolne oraz święta w Niemczech na rok 2024! Kwiecień, maj, sierpień i grudzień zapowiadają się ekscytująco.

Święta i dni wolne od pracy w Niemczech – podział

Święta i długie weekendy to idealna okazja do wypoczynku. W 2024 roku w Niemczech jest kilka dat, które w połączeniu z urlopem przedłużą go nawet o kilka dni! Warto pamiętać, że istnieją święta, które są obchodzone w całych Niemczech, jak i takie, które obchodzi się tylko w wybranych landach. Co najważniejsze, niektóre dni wolne w Niemczech łączą się z tymi w Polsce. Poniżej znajdziesz kalendarz dni wolnych od pracy w Niemczech 2024.

kalendarz dni wolnych Niemcy 2024

Każdy pracownik MR JOB zatrudniony na podstawie umowy o pracę tymczasową ma prawo do urlopu wypoczynkowego – niezależnie, czy pracuje on w Niemczech, czy w Polsce. W pracy tymczasowej pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc. Co oznacza, że czas pracy na umowę o pracę tymczasową wlicza się również do Twojego stażu pracy. Więcej informacji o pracy tymczasowej znajdziesz w naszym artykule: Czy czas pracy na umowę pracy tymczasowej liczy się do stażu pracy? 5 mitów na temat pracy tymczasowej.

W 2024 roku dni wolne od pracy przysługujące pracownikom tymczasowym w całych Niemczech wyglądają następująco (uwaga, to aż 9 dni wolnego!):

 • 1 stycznia 2024 – poniedziałek – Nowy Rok
 • 29 marca 2024 – Wielki Piątek
 • 1 kwietnia 2024 – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja 2024 – środa – Święto Pracy
 • 9 maja 2024 – czwartek – Wniebowstąpienie Pańskie
 • 20 maja 2024 – Poniedziałek Zielonoświątkowy
 • 3 października 2024 – czwartek – Dzień Jedności Niemiec
 • 25 grudnia 2024 – środa – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia 2024 – czwartek – Boże Narodzenie (drugi dzień)

Dodatkowo mamy do dyspozycji aż 11 dni wolnych w poszczególnych landach:

 • 6 stycznia 2024 – sobota – Trzech Króli w Niemczech – dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt
 • 8 marca 2024 – piątek – Międzynarodowy Dzień Kobiet w Niemczech – dzień wolny od pracy w Berlinie i w Meklemburgii Pomorzu-Przednim
 • 31 marca 2024 – Niedziela Wielkanocna – dzień wolny od pracy w Brandenburgii
 • 19 maja 2024 – niedziela – Zielone Świątki – dzień wolny od pracy w Brandenburgii
 • 30 maja 2024 – czwartek – Boże Ciało – dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary.
 • 8 sierpnia 2024 – Festiwal Pokoju w Augsburgu – dzień wolny od pracy w Augsburgu
 • 15 sierpnia 2024 – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – dzień wolny od pracy w kraju Saary oraz w Bawarii
 • 20 września 2024 – Dzień Dziecka w Niemczech – dzień wolny od pracy w Turyngii
 • 31 października 2024 – czwartek – Święto Reformacji w Niemczech – dzień wolny od pracy w Brandenburgii, Bremie, Hamburgu, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Szlezwiku-Holsztynie, Turyngii
 • 1 listopada 2024 – piątek – Wszystkich Świętych – dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary
 • 20 listopada 2024 – środa – Dzień Pokuty i Modlitwy – dzień wolny od pracy w Saksonii

Święta Wielkanocne: 6 dni Wolnych!

W ramach optymalizacji okresów urlopowych w roku 2024 istnieje możliwość wykorzystania strategii, która umożliwia maksymalizację czasu wolnego. Przyjmując 2 dni urlopu w czasie świątecznym; Wielkanocy, tj. od 28 marca do 2 kwietnia, można osiągnąć korzyść w postaci co najmniej 6 dni wolnych.

Majówka 2024: 16 dni wolnych

Dodatkowo, na początku maja istnieje kolejna okazja do efektywnego wykorzystania urlopu. Święto Pracy 1 maja przypada na środę, zaś Święto Wniebowstąpienia na czwartek, 9 maja. Składając wniosek o urlop w dniach 29 i 30 kwietnia, 2 i 3 maja, a także od 6 do 8 maja i 10 maja, możliwe jest uzyskanie kolejnych 16 dni wolnych.

Zielone Świątki: 9 dni wolnych na kolejny majowy reset

W okolicach Zielonych Świątek, przypadających 20 maja, istnieje kolejna szansa na krótki, lecz efektywny majowy urlop. Przyjęcie 2 dni urlopu, pozwala na skorzystanie z łącznie 5 dni wolnych.

Sierpniowy wakacyjny relaks dla mieszkańców Bawarii i Kraju Saary: 9 dni wolnego

W sierpniu 2024 mieszkańcy Bawarii i Kraju Saary mogą zyskać nawet 9 dni wolnych, wykorzystując święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które przypada w czwartek 15 sierpnia.

Wolne na Boże Narodzenie i Nowy Rok – kolejne 16 dni

Finalnie, podczas okresu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, skorzystanie z 7 dni urlopu, tj. 23, 24 i 27 grudnia, oraz 30 i 31 grudnia, a także 2 i 3 stycznia, pozwala na korzystanie z imponujących 16 dni wolnych.

W trakcie współpracy z MR JOB staraj się wnikliwie planować swój urlop wypoczynkowy w porozumieniu z bezpośrednim przełożonym w Niemczech. Po uzyskaniu aprobaty, wniosek przekazywany jest do agencji MR JOB. To tyle! Następnie ciesz się urlopem, najlepiej jak potrafisz.

Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w 2024 roku – sprawdź i zaplanuj swój urlop!

Planujesz pracę w Niemczech? Sprawdź jak przygotować się do pracy w Niemczech w 6 krokach!

Szukasz pracy na terenie Niemiec? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech, również bez języka niemieckiego!