Dni wolne i szanse na długi weekend w 2015r.

W 2015 roku czeka nas 113 dni wolnych, czyli o dwa mniej niż w roku 2014. Z 13 dni ustawowo wolnych od pracy dwa wypadną w sobotę, a cztery w niedzielę.

 Rok 2015 nie stwarza wielu okazji do przedłużania weekendów, ale długim weekendem można go rozpocząć. 1 stycznia wypada w czwartek, a święto Trzech Króli 6 stycznia – we wtorek. Biorąc więc zaledwie dwa dni urlopu – 2 i 5 stycznia – uzyskamy możliwość sześciodniowego odpoczynku od pracy.

W 2015 roku 15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia NMP i jednocześnie Święto Wojska Polskiego, a także drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia – będą w sobotę, ale zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku, za święto wypadające w sobotę, osobom pracującym od poniedziałku do piątku, przysługuje dodatkowy dzień wolnego. Termin ich udzielenia zależy jednak od pracodawcy, więc trudno będzie przedłużyć weekend dla całej rodziny.

Gorzej wygląda sytuacja z dniami ustawowo wolnymi od pracy, które przypadają na niedzielę, a w 2015 r. będą takie trzy – 3 Maja, Zielone Świątki i Wszystkich Świętych – za nie pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień urlopu. Czwarta wolna niedziela to tradycyjnie Niedziela Wielkanocna.

Maj 2015 roku nie przyniesie okazji do dłuższego odpoczynku od pracy. Tradycyjnie „długi” weekend majowy będzie trwał jedynie trzy dni, ponieważ 1 maja wypada w piątek, a Święto Konstytucji 3 Maja w niedzielę. Z kolei Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki – dzień ustawowo wolny od pracy – będzie w niedzielę – 24 maja.

Więcej możliwości urlopowych stwarza Święto Niepodległości. W 2015 r. 11 listopada przypada w środę, więc jeśli weźmiemy dwa lub cztery dni urlopu, otrzymamy pięć lub dziewięć dni wolnych od pracy. W połowie listopada, może się to okazać dobrym pomysłem na zebranie sił do dalszej pracy.

Boże Narodzenie – 25 i 26 grudnia – w 2015 roku będą w piątek i sobotę. Ponieważ za sobotę pracodawca zobowiązany jest oddać nam dzień wolny, można liczyć na to, że wiele firm udzieli go w Wigilię – dzień, w którym i tak pracownicy zwykle mogą wyjść do domu nieco wcześniej.

Źródło: PulsBiznesu –Link

3565