Czy w Niemczech obchodzi się tłusty czwartek?

Tłusty czwartek cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Wiąże się z radością, pysznymi słodkościami i karnawałem. Czy w Niemczech również istnieje tradycja obchodzenia tłustego czwartku? Niemcy nie obchodzą tłustego czwartku dokładnie tak samo jak Polacy, natomiast mają swoje tradycje związane z końcem karnawału. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat tłustego czwartku!

Historia tłustego czwartku w Polsce

W Polsce historia tłustego czwartku sięga czasów pogańskich, kiedy to świętowano koniec zimy i początek wiosny poprzez jedzenie tłustych potraw. Na początku pączki wcale nie były słodkie! Chlebowe ciasto było nadziewane słoniną i smażone na smalcu. Najczęściej podawano je w towarzystwie tłustego mięsa. Z czasem do wypieków zaczęto dodawać drożdże, które sprawiały, że pączki były bardziej puszyste. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia słodkich pączków. Wyglądały one nieco inaczej niż znane nam obecnie pączki – w środku miały ukryty mały orzech lub migdał. Wierzono, że osoba, która go znalazła, miała cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.

Tłusty czwartek w Niemczech

W Niemczech tłusty czwartek znany jest pod różnymi nazwami w zależności od regionu –Fettdonnerstag, Schmotziger Donnerstag lub Schwerdonnerstag. Choć nazwy się różnią, mowa o tym samym dniu a idea pozostaje ta sama – to dzień obżarstwa przed Wielkim Postem, który poprzedza święta wielkanocne. Tłusty czwartek w Niemczech otwiera karnawał, który trwa 6 dni, aż do Środy Popielcowej. To czas parad, hucznych zabaw i bezkarnego delektowania się słodkimi i tłustymi wypiekami.

Historia Weiberfastnacht

W tłusty czwartek wypada karnawał kobiet, czyli Weiberfastnacht. To dzień, w którym panie symbolicznie obcinają mężczyznom krawaty, które są symbolem męskiej władzy. Panowie, którzy zgodzą się na skrócenie krawatu, mogą liczyć na całusa. Zwyczaj ten wywodzi się z buntu kobiet w 1824 roku. Do tego roku w karnawałowych zabawach uczestniczyli wyłącznie mężczyźni, więc grupa praczek zdecydowała się założyć damski komitet i wziąć udział w karnawale. Aby upamiętnić te wydarzenia, kobiety często świętują w pubach i na ulicach poprzebierane w barwne kostiumy.

Niemieckie słodkości karnawałowe

Podobnie jak w Polsce, Niemcy również mają swoje ulubione słodkości, które jedzą w okresie karnawału. Najbardziej znanym wypiekiem jest Berliner Pfannkuchen, czyli pączek. Jest bardzo podobny do polskiego pączka, lecz lżejszy i mniej tłusty. W zależności od regionu, pączki mają różne nazwy:

  • Berliner – w północnych i wschodnich Niemczech,
  • Pfannkuchen – w Berlinie i okolicach,
  • Krapfen – w Bawarii i Austrii,
  • Fastnachtküchle – w Badenii-Witembergii.

Tradycyjne pączki są nadziewane dżemem różanym, morelowym lub waniliowym, a dla żartu – musztardą.

Podsumowanie

Choć w Niemczech tłusty czwartek obchodzi się nieco inaczej niż w Polsce, to tradycje karnawałowe mają wiele wspólnych elementów. Zarówno Polacy, jak i Niemcy obchodzą ten czas radośnie w otoczeniu słodkości. Jeśli planujesz odwiedzić Niemcy w okolicy tłustego czwartku, nie zapomnij spróbować tamtejszych wypieków. A jeśli szukasz obecnie pracy w Niemczech, to sprawdź nasze aktualne oferty pracy za granicą.