Czy polska umowa o pracę w Niemczech się opłaca?
Coraz więcej Polaków decyduje się na podjęcie pracy za granicą, a jednym z najczęściej wybieranych kierunków są Niemcy. Wiele osób przed podjęciem zatrudnienia zastanawia się, jakie są różnice pomiędzy polską a niemiecką umową o pracę. Poniższy artykuł omawia obie formy zatrudnienia, przybliżając zalety i wady obu rozwiązań.
Polskie umowy o pracę
W Polsce umowa o pracę musi być zawarta na piśmie. Są następujące rodzaje umów:
- na okres próbny (do 3 miesięcy);
- na czas określony (maksymalnie 3 umowy na okres nie dłuższy niż 33 miesiące);
- na czas nieokreślony.
Pracownik ma prawo do wynagrodzenia, które będzie nie niższe niż minimalne wynagrodzenie krajowe. Standardowy czas pracy to 8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo. Okres wypowiedzenia umowy zależy od stażu pracy – od 2 tygodni do 3 miesięcy. W przypadku umowy na czas określony może być krótszy. Polska umowa zakłada odprowadzanie składek do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a tym samym wspieranie polskiej gospodarki.
Niemieckie umowy o pracę
W Niemczech umowa o pracę może być zawarta ustnie, ale Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pisemne warunki pracy w ciągu miesiąca od rozpoczęcia zatrudnienia. W Niemczech istnieją następujące rodzaje umów:
- na czas próbny (zawierana na 2,3 lub 6 miesięcy);
- na czas określony (zawierana na maksymalnie 2 lata, w tym czasie możliwe jest dwukrotne przedłużenie);
- na czas nieokreślony.
Niemieccy Pracownicy również mają prawo do wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie krajowe. Standardowy czas pracy to 8 godzin dziennie, średnio 40 godzin tygodniowo (w praktyce mogą obowiązywać różne układy zbiorowe pracy lub porozumienia z pracodawcą, które mogą ustalać inny czas pracy). Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy – minimalny okres wynosi 4 tygodnie, ale może się wydłużać w zależności od długości zatrudnienia.
Różnice pomiędzy polską a niemiecką umową o pracę
Podstawowe elementy polskiej i niemieckiej umowy o pracę są podobne, natomiast różnią się w szczegółach takich jak: forma zawarcia umowy, maksymalna długość umowy na czas określony czy szczegółowe regulacje dotyczące okresu wypowiedzenia, jak również korzyściach płynących z zawartej umowy.
Niepodważalną zaletą polskiej umowy o pracę jest to, że Pracownik delegowany z Polski doskonale rozumie podpisywany dokument. Dzięki temu jest świadom swoich praw i obowiązków. Odprowadzanie składek w Polsce zwiększa podstawę do wyliczenia emerytury, a rodzina w Polsce jest ubezpieczona. Polska umowa o pracę uprawnia do otrzymania wyższego wynagrodzenia netto z tej samej podstawy brutto oraz do starań o świadczenie Kindergeld.
Niemieckie umowy o pracę bywają kojarzone z lepszymi zarobkami i warunkami zatrudnienia. W rzeczywistości niemiecka umowa wiąże się z osiąganiem niższego wynagrodzenia netto z takiej samej podstawy brutto. Odprowadzane składki wspierają niemiecką gospodarkę i umożliwiają otrzymanie najniższej emerytury po przepracowaniu 5 lat na terenie Niemiec. Zatrudnienie na niemieckiej umowie o pracę nie obejmuje ubezpieczenia dla rodziny, która jest w Polsce.
Podsumowanie
Osoby rozważające pracę w Niemczech powinny wziąć pod uwagę różnice pomiędzy polską a niemiecką umową o pracę. Obie formy mają podobne podstawowe elementy, ale różnią się w szczegółach oraz korzyściach, które z nich wynikają. Polska umowa o pracę zapewnia korzystniejsze wynagrodzenie netto oraz lepsze warunki emerytalne. Natomiast niemiecka umowa wiąże się z niższym wynagrodzeniem netto i brakiem ubezpieczenia dla rodziny Pracownika w Polsce, ale szybszą emeryturą. Wybór odpowiedniej umowy zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji Pracownika.
Pracownikom delegowanym do Niemiec MR JOB oferuje polską umowę o pracę. Jeśli szukasz legalnej pracy za granicą z polską umową – wybierz MR JOB. Napisz do nas na adres: rekrutacja@mrjob.pl a nasi Rekruterzy znajdą ofertę dla Ciebie.