Czy coś tracę, zatrudniając się przez agencję pracy tymczasowej?

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej czasem bywa kojarzone z niepewną pracą, oszustwami i umowami zawierającymi mnóstwo kruczków. Jak naprawdę wygląda zatrudnienie przez agencję pracy? Czy coś tracisz, zatrudniając się przez agencję pracy tymczasowej?

Jak sprawdzić agencję pracy tymczasowej?

Przed podjęciem współpracy należy sprawdzić przede wszystkim to, czy dana agencja działa legalnie. Działalność agencji jest regulowana prawnie i wymaga uzyskania wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia. Po uzyskaniu wpisu oraz certyfikatu o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru od marszałka województwa agencja może pełnić swoje usługi. Tutaj sprawdzisz legalność działania wybranego podmiotu. Wystarczy wpisać jego nazwę w polu wyszukiwania.

Elementem godnym uwagi są również opinie na temat danej agencji. Co prawda, nie można zweryfikować czy wszystkie są prawdziwe i pochodzą wyłącznie od byłych pracowników tymczasowych, jednak warto się z nimi zapoznać. Dzięki nim choć trochę zweryfikujemy jakość obsługi i podejście do pracownika. Agencja pracy tymczasowej, która ukrywa negatywne opinie i pokazuje wyłącznie te, które są pozytywne, źle wypada w oczach potencjalnego kandydata.

Wyszukiwanie www

Jak wygląda rekrutacja pracownika tymczasowego?

W większości agencji pracy na początku wystarczy kontakt telefoniczny lub mailowy. W trakcie rozmowy potencjalny pracownik przechodzi wstępną kwalifikację, otrzymuje ofertę pracy i dowiaduje się o warunkach i stawkach wynagrodzenia. Następnie umawia się na rozmowę kwalifikacyjną w oddziale agencji lub cały proces wykonywany jest zdalnie. Ostatnim etapem rekrutacji jest podpisanie umowy o pracę tymczasową. Proces rekrutacyjny trwa do kilku dni.

Proces rekrutacyjny

Jakie są plusy i minusy zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej?

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej, jak i bezpośrednio u pracodawcy niosą za sobą zalety i wady. Szczegółowo opisaliśmy je tutaj. Pokrótce zostały wymienione poniżej.

Zalety pracy tymczasowej:

 • legalna forma zatrudnienia wliczająca się do czasu pracy,
 • pełen pakiet ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenie zdrowotne,
 • prawo do urlopu,
 • możliwość budowania doświadczenia w renomowanych firmach oraz szansa na zdobycie stałej posady,
 • łatwość zatrudnienia,
 • dostęp do wielu ofert pracy w jednym miejscu,
 • szybka rekrutacja.

W przypadku poszukiwania pracy za granicą agencja może się okazać nieoceniona ze względu na znajomość rynku, prawa pracy czy w ogóle języka.

Wady pracy tymczasowej:

 • umowa zawierana na czas określony,
 • umowa o pracę tymczasową może stanowić problem przy staraniu się o kredyt, pożyczkę lub leasing,
 • przewaga ofert pracy fizycznej,
 • brak stabilizacji zawodowej.

Zatrudnienie przez agencję pracy ma swoje wady. Wokół tego tematu narosło wiele nieprawdziwych mitów. Skrupulatnie rozwiewamy je w naszych mediach społecznościowych, które zachęcamy śledzić. Nasze media społecznościowe: Facebook i Instagram.

Zalety i wady

Czy coś tracę, zatrudniając się przez agencję?

Niezależnie od tego, czy szukasz pracy tymczasowej, czy na stałe, poszukiwania bywają stresujące. Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb. W trakcie poszukiwań warto rozważyć kontakt z agencją pracy tymczasowej. Doświadczeni rekruterzy pomogą wybrać najlepszą ofertę, a rozpoczęcie pracy będzie możliwe w ciągu kilku dni.

Kandydat

Jeśli obecnie szukasz pracy, to sprawdź nasze bieżące ogłoszenia i skontaktuj się z nami pod adresem rekrutacja@mrjob.pl.

Rekrutujemy od 2009 roku do pracy na terenie Polski i Niemiec!