Badania lekarskie do pracy – jak wyglądają i jak się do nich przygotować

Badanie lekarskie do pracy to jeden z podstawowych elementów legalnego zatrudnienia w Polsce – również w trakcie pracy tymczasowej. Mimo to często wzbudzają wiele niepewności, zwłaszcza dotyczących tego, jak wyglądają badania i jak się do nich przygotować?

Przed rozpoczęciem pracy, każdy nowy pracownik musi wykonać obowiązkowe badania lekarskie do pracy. Ich celem jest zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. I bez odpowiednich badań pracownik nie może zostać dopuszczony przez pracodawcę do pracy na stanowisku. Skoro, badania lekarskie do pracy są obowiązkowe, to jak wyglądają? Zależy to m.in. od ich rodzaju. Badania medycyny pracy, dzielimy na:

  • badania wstępne – wykonywane przed rozpoczęciem pracy lub po zmianie stanowiska pracy
  • badania okresowe – badania wykonywane w trakcie pracy, częstotliwość ich wykonywania zależy od stanowiska oraz występującym na nim czynników szkodliwych dla zdrowia
  • badania kontrolne – wykonywane, gdy wracamy do pracy po okresie bycia niezdolnym do pracy przez co najmniej 30 dni

Jak wyglądają badania lekarskie do pracy, zależy również od stanowiska pracy oraz obowiązków, które będziemy wykonywać. Inne badanie przeprowadzone zostanie dla tymczasowego pracownika produkcji, inne dla kandydata na pomocnika spawacza. Związane jest to z różnicą w zakresie pracy oraz jej wpływu na zdrowie pracownika.

To jak wyglądają badania lekarskie do pracy zależy od m.in. stanowiska

Celem badań lekarskich, jest również sprawdzenie ogólnego zdrowia pracownika oraz wykrycie potencjalnych przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Właśnie dlatego, wstępne badania lekarskie wykonywane są zawsze na podstawie skierowania od pracodawcy! Dokument ten opisuje stanowisko i miejsce pracy oraz potencjalnie szkodliwe czynnik, z którymi pracownik może mieć kontakt. Jak zatem mogą wyglądać wstępne badania lekarskie do pracy? Podczas badania lekarz zawsze przeprowadzi z nami ogólny wywiad dotyczący naszego stanu zdrowia. Może zapytać o przebyte choroby, przyjmowane lekarstwa czy korzystanie z używek (palenie papierosów, picie alkoholu czy ilość spożywanej dziennie kawy). Wstępne badania lekarskie do pracy często obejmują również m.in. badanie krwi, czyli morfologię, pomiar glukozy, kontrolę ciśnienia krwi oraz osłuchanie serca czy płuc. Dodatkowo, w zależności od wykonywanego stanowiska, zbadany może zostać również nasz wzrok, słuch czy wybrane narządy np. badanie serca.

Jak przygotować się do badań lekarskich do pracy? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Badania wykonywane u każdego z nas mogą różnić się w zależności od naszego stanowiska czy miejsca pracy. Jednocześnie badania medycyny pracy to nic strasznego i nie wymagają specjalnych przygotowań ze strony pracownika. Najlepiej zatem podejść do nich ze spokojem, a wszystkie wątpliwości konsultować z personelem medycznym, który chętnie pomoże i odpowie na dodatkowe pytania. Warto również pamiętać, że rutynowe badania lekarskie do pracy mogą uratować nasze życie, dzięki wczesnemu wykryciu różnych chorób!

MRJOB Badanie lekarskie do pracy tymczasowej to dobre sprawdzenie stanu zdrowia

Badania lekarskie do pracy to podstawowy element legalnej pracy w Polsce i wykonywane są dla różnych form zatrudnienia, również pracy tymczasowej. Badania są dobrą okazją na sprawdzenie stanu zdrowia oraz wcześniejsze wykrycie schorzeń. Znacząco zwiększają również bezpieczeństwo pracownika w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Pamiętaj, że badanie lekarskie do pracy wykonywane jest na podstawie skierowania, które otrzymasz od rekrutera MR JOB – a koszt pokrywa w pełni nasza agencja pracy tymczasowej!

Odbycie badań lekarskich do pracy to tylko pierwszy krok do rozpoczęcia zatrudnienia, sprawdź jak przygotować się do pierwszego dnia nowej pracy w naszym artykule: Pierwszy dzień w nowej pracy – jak się zachować?

Szukasz pracy? Sprawdź nasze nowe oferty pracy w Legnicy i okolicy!